Ulga IP Box wiąże się z możliwością rozliczenia podatku dochodowego PIT/CIT według ulgowej „5-cio % stawki”. Skoro taka możliwość jest dopuszczona w zeznaniu rocznym, czy nie byłoby rozsądniej umożliwić podatnikom odprowadzanie zaliczek w wysokości 5-ciu %na PIT/CIT?
Oczywiście, że byłoby rozsądniej i korzystniej dla „zamrażających” swe środki podatników, niemniej jednak wpływy fiskusa w trakcie roku byłyby nieco zmniejszone, a możliwości następczej kontroli podatników byłyby również nieco bardziej ograniczone. Czy faktycznie istnieje taka możliwość?
Ciekawe podejście KIS do możliwości odprowadzania 5% zaliczki na PIT
Oczywiście, na początku funkcjonowania omawianej ulgi pojawiło się światełko w tunelu w postaci jednostkowej interpretacji indywidualnej prawa podatkowego (zob. interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 9.01.2020 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.445.2019.2.AD), która umożliwiałaby podatnikom stosującym ulgę IP Box odprowadzanie zaliczek w trakcie roku podatkowego według 5-cio % stawki podatku dochodowego. Niemniej jednak taka interpretacja okazała się niedoskonała, w jej treści Dyrektor KIS uznał jedynie stanowisko podatnika za prawidłowe, nie odnosząc się merytorycznie do kwestii możliwości odprowadzania zaliczek.
Pozostałe interpretacje nie poszły tym śladem i próżno w nich szukać takiej możliwości.
Co na to fiskus?
Zgodnie z aktualną linią orzeczniczą fiskusa – IP Box jest traktowana jako dodatkowa preferencja podatkowa i tak jak ulga B+R powinna być wykazywana w zeznaniu rocznym. Zgodnie z takim stanowiskiem przedsiębiorcy stosujący tzw. IP Box powinni odprowadzać zaliczki na dotychczasowych zasadach, a ulga powinna być rozliczona dopiero w zeznaniu rocznym (przy składaniu odpowiedniej deklaracji, po zakończeniu roku podatkowego). Podatek nadpłacony w trakcie roku w postaci zaliczek powinien zostać następnie zwrócony przedsiębiorcy stosującemu ulgę IP Box lub zaliczony na poczet jego przyszłych zobowiązań podatkowych.
Takie podejście zostało potwierdzone m.in. w indywidualnych interpretacjach Dyrektora KIS z dnia 24.12.2019 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.552.2019.1.RK oraz z dnia 30.12.2019 r., sygn. 0115-KDWT.4011.2.2019.1.DP.
Ministerstwo wyjaśnia wątpliwości
Takie stanowisko zostało również wskazane w objaśnieniach opublikowanych przez Ministerstwo Finansów z dnia 15.07.2019 r. dotyczących tzw. ulgi IP Box, gdzie zostało stwierdzone m.in. że:
Ministerstwo Finansów, Objaśnienia z dnia 15.07.2019 r.
„(…) Podatnicy nie mają zatem możliwości skorzystania z tej preferencji w trakcie roku podatkowego, poprzez pomniejszanie zaliczek na podatek dochodowy. Podatnik osiągający dochody z kwalifikowanego IP w ciągu roku podatkowego (na przykład 2019 r.) jest zobowiązany do zapłaty zaliczek na podatek dochodowy od takich dochodów na zasadach ogólnych (…). W kolejnym roku podatkowym (…) podczas składania zeznania podatkowego za rok poprzedni, podatnik wskazuje 5% stawkę podatkową wobec dochodu z kwalifikowanych IP, a nadpłacony podatek podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych oraz bieżących zobowiązań podatkowych. Podatnikowi, który nie ma takich obciążeń, nadpłata jest zwracana chyba, że złoży wniosek o zarachowanie całej lub części należnej mu sumy na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku ulgi B+R.”.
Przypominamy, iż zastosowanie się do wiążących objaśnień podatkowych wydanych przez Ministerstwo Finansów powoduje objęcia podatnika ochroną przewidzianą w Ordynacji podatkowej.
Wyjątek od reguły
Wyjątki od tej reguły były wprowadzane przepisami tzw. tarcz antykryzysowych. Możliwość odprowadzania zaliczek w trakcie roku podatkowego w wysokości 5-ciu% została przyznana podatnikom (korzystającym z ulgi IP Box), którzy osiągali kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, które wykorzystywane są do przeciwdziałania COVID-19.
Dz.U. 2021 nr 1128 t.j.
Art. 52u.
1. Podatnicy, o których mowa w art. 30ca, osiągający w okresie od 2020 r. do końca roku podatkowego, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19, kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, które wykorzystywane są do przeciwdziałania COVID-19, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o COVID-19, mogą stosować w trakcie roku podatkowego do opodatkowania tych dochodów stawkę podatku, o której mowa w tym przepisie, przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy.
Jest to oczywiście wyjątek od reguły, który jedynie nieliczni podatnicy mogli bezpiecznie stosować w czasie trwania stanu epidemii z powodu COVID-19. Przesłanki stosowania tego przepisu są jednak na tyle niejasne, iż zawsze naszym klientom rekomendowaliśmy dokładne przemyślenie wdrożenia tego rozwiązania.
Nasze stanowisko
Mając na uwadze powyższe, opisaną powyżej pojedynczą interpretację, traktującą o możliwości odprowadzania zaliczek w ciągu roku podatkowego wg. 5% stawki, należy w tym momencie raczej uznać za przeoczenie urzędników KIS, które zostanie w najbliższej przyszłości zweryfikowane.
Mimo nielicznych sytuacji wyjątkowych należy uznać, że na ten moment podatnicy stosujący ulgę IP Box nie mają możliwości odprowadzania zaliczek w wysokości 5% na poczet PIT/CIT w trakcie roku podatkowego.
Jeżeli masz pytania dotyczące stosowania ulgi IP Box, zapraszamy na www.outsourced.pl .