IP Box wyjaśnienia – jakie przychody objęte są ulgą?

IP Box wyjaśnienia – jakie przychody objęte są ulgą?

Zastanówmy się jakie przychody mogą być objęte ulgą IP Box oraz dlaczego ponoszenie niektórych wydatków jest niezbędne do zastosowania ulgi IP Box i jaką rolę odgrywa w tym tzw. wskaźnik nexus.

Dlaczego o tym mówimy?

Nowelizacje przepisów od 2019 r. wprowadziły możliwość zastosowania tzw. ulgi IP Box. Przewiduje ona preferencyjną stawkę podatku dochodowego w wysokości 5-ciu % dla dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 24d ust. 1 ustawy o CIT). Ponieważ do tej kategorii należy autorskie prawo do programu komputerowego, IP Box stało się atrakcyjnym rozwiązaniem dla podmiotów działających w branży IT. Posiadanie kwalifikowanego prawa IP nie jest jedynym warunkiem dla skorzystania z IP Box. Stworzona przez ustawodawcę atrakcyjna możliwość niesie za sobą liczne wątpliwości prawne. Niestety wydane przez MF 86-cio stronnicowe objaśnienia podatkowe nie zawsze okazują się pomocne przy ich wyjaśnianiu.

Co jest opodatkowane 5% stawką?

Ulga IP Box w największym skrócie polega na preferencyjnym opodatkowaniu 5% stawką podatkową dochodów uzyskiwanych przez podatnika z praw własności intelektualnej, których podatnik jest właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem lub posiada prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i które są chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, czy właśnie autorskie prawo do programu komputerowego (tzw. kwalifikowane prawa własności intelektualnej / kwalifikowane IP).

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania (art. 30ca ust. 1 Ustawy o PIT).

Podstawa opodatkowania

Podstawę opodatkowania stanowi tutaj suma wszystkich kwalifikowanych dochodów z wszystkich kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym (art. 30ca ust. 3 Ustawy o PIT).

Szczegółowa lista tytułów dochodów została wskazana w art. 30ca ust. 7 Ustawy o PIT. Osoby z branży IT najczęściej dotyczą dwa z wymienionych tam czterech przykładów (pkt 2 i 3). Zgodnie z treścią art. 30ca ust. 7 pkt 2 i 3 Ustawy o PIT, dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty m.in. ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (pkt 2) lub z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi (pkt 3).

Wskaźnik nexus

Art. 30ca ust. 4 Ustawy o PIT

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

[(a + b) ∗ 1,3] / [a + b + c + d]

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej;
b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3;
c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

W myśl art. 30ca ust. 6 Ustawy o PIT „W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.”. Szerzej nt. „podejścia nexus” w Raporcie OECD BEPS Plan Działania nr 5 akapit 30.

Dochód kwalifikowany – ulga IP Box

Podsumowując te skomplikowane przepisy – aby określić sumę wszystkich kwalifikowanych dochodów z wszystkich kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym należy: określić kwalifikowany dochód z każdego wytworzonego i skomercjalizowanego kwalifikowanego IP w trakcie roku podatkowego.

Kwalifikowany dochód z kwalifikowanego IP (dochód do opodatkowania 5% stawką) ustala się jako osiągnięty w trakcie roku podatkowego dochód z danego prawa własności intelektualnej pomnożony przez wskaźnik nexus. Zatem w efekcie należy odpowiednio ustalić ten wskaźnik nexus.

Dlaczego wskaźnik nexus jest tak istotny

Jeżeli wskaźnik nexus wyniesie 0, w takim przypadku 0% osiągniętego dochodu z danego prawa będzie można opodatkować zgodnie z zasadami IP Box, natomiast jeżeli wskaźnik wyniesie 1 to 100 % kwalifikowanego dochodu będzie można opodatkować zgodnie z IP Box.

Mając na uwadze powyższe oraz istotę obliczania wskaźnika nexus można stwierdzić, iż preferencyjne opodatkowanie jest możliwe do zastosowania tylko w sytuacji, gdy Podatnik ponosi jakiekolwiek koszty, które są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej .

Co niezwykle istotne, ponieważ podatnicy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze często nie ponoszą kosztów bezpośrednio związanych z IP Box. Dlatego nie należy bagatelizować wskaźnika nexus oraz strony kosztowej tzw. ulgi IP BOX! 

Potwierdzeniem tego stanowiska jest najnowszy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 22 października 2020 r. (sygnatura akt: I SA/Sz 591/20), sąd skonstatował, że jeśli programista nie ponosi żadnych kosztów bezpośrednio związanych z tworzeniem lub rozwijaniem oprogramowania nie może skorzystać z IP Box, ponieważ nie może ustalić wskaźnika nexus (jest on równy 0). Oczywiście można dyskutować z sensownością tego rozwiązania oraz z matematycznymi obliczeniami, niemniej jednak stanowisko takie jest obecnie w miarę jednolite, dlatego należy się do niego zastosować.

Jest to pierwszy z wpisów wyjaśniających istotę przychodów związanych z IP Box oraz wskaźnika nexus. Pozostałe publikacje nastąpią w najblizszym czasie. Jeżeli masz pytania dotyczące stosowania ulgi IP Box, zapraszamy na www.outsourced.pl .

dr Piotr Sekulski

Jestem doradcą podatkowym (nr wpisu 13740) oraz doktorem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w firmach doradztwa podatkowego (PWC, Thedy & Partners czy CRIDO). Specjalizuje się w podatkach dochodowych (w tym w kwestiach ryczałtu, uldze B+R czy uldze IP Box) oraz w podatkach międzynarodowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *