Chciałbym wybrać ryczałt w podatku dochodowym, ale…

Chciałbym wybrać ryczałt w podatku dochodowym, ale…

W ostatnim czasie ryczałt jako forma rozliczenia PIT stał się kuszącą alternatywą dla wielu przedsiębiorców, w szczególności z branży IT. W związku z tym, iż wyboru formy opodatkowania dokonujemy na cały rok „z góry”, przed podjęciem decyzji musimy wszystko dokładnie przeanalizować.

Na czym polega ryczał?

Przyjmijmy w dużym uproszczeniu, że ryczałt stanowi pewną uproszczoną formę rozliczania podatku dochodowego, charakteryzującą się bardzo dużym odformalizowaniem oraz zasadniczo brakiem możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu.

Potencjalnie każdego rodzaju usługi świadczone przez osoby fizyczne w ramach działalności gospodarczej mogą podlegać opodatkowaniu na zasadach ryczałtu (od 2% do 17% podatku dochodowego). Istnieje jednak szereg różnych wyłączeń lub ograniczeń dla wybranego rodzaju usług, a zastosowanie ryczałtu wymaga spełnienia określonych warunków.

Na temat wad i zalet ryczałtu pisaliśmy już wcześniej:

Wyłączenia z ryczałtu

Nie każdy przedsiębiorca może zdecydować się na ryczałt. Choć w ostatnich latach lista wyłączeń i wyjątków została dość mocno ograniczona, to wciąż istnieją pewne warunki jakie należy spełnić aby móc wybrać tę formę opodatkowania.

Aby sprawdzić czego dokładnie dotyczą te wyjątki należy zajrzeć do Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym… (bezpośredni link).

Ryczałt – limit przychodów

Spośród szeregu różnych wyjątków, na pewno należy zwrócić uwagę na zawarty w art. 6 tejże ustawy limit przychodów rocznych ustalony na poziomie 2 mln EUR. Jeżeli spełnienie tego warunku jest jeszcze tylko odległą przyszłością, możemy przejść do dalszych aspektów.

Wyjątki dot. konkretnych usług

Na pewno warto sprawdzić art. 8 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zawiera on listę przesłanek, które wykluczają opodatkowanie w formie ryczałtu. Są to obecnie m.in.

  • prowadzenie aptek,
  • działalność w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych (kantory walut), oraz
  • działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,
  • wytwarzanie wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.

Przekształcenia i inna forma opodatkowania

Ogólną przeszkodą do opłacania ryczałtu jest także wybór innej formy opodatkowania (pod postacią np. karty podatkowej) czy prawo do zwolnienia z podatku dochodowego. Wyłączenie dotyczy również przekształceń spółek w JDG i odwrotnie lub zmian w tym zakresie dokonywanych przez współmałżonków (zob. art. 8 ust. 1 pkt 5).

Fakturowanie byłego pracodawcy

Co warte podkreślenia – nie zastosują ryczałtu przedsiębiorcy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług bądź sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Chodzi o czynności odpowiadające czynnościom wykonywanym w bieżącym lub poprzednim roku podatkowym w ramach stosunku pracy. Na tym tle pojawia się ostatnio sporo kontrowersji związanych ze zmianą treści umowy, zmianą zakresu obowiązków – niemniej jednak jest to materia na oddzielny artykuł!

Co jeśli nie spełniamy tych przesłanek

Niestety, w takim przypadku zastosowanie ryczałtu nie będzie możliwe, a podatnik który już tego dokonał będzie zmuszony do zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową, ze wszystkimi tego konsekwencjami. W niektórych przypadkach wystąpi konieczność korekt składek do ZUS i podatku do US (zasadniczo z obowiązkiem dopłaty), nierzadko również odsetki karne oraz obowiązek złożenia samych korekt deklaracji, a także zaprowadzenia książki przychodów i rozchodów.

Ryczałt – w czym możemy pomóc?

Naszych klientów wspieramy poprzez weryfikację możliwości zastosowania ryczałtu w swoich działalnościach oraz pomagamy w wyborze odpowiedniej stawki ryczałtu. W tym wypadku konieczna jest najczęściej analiza umowy B2B i wykonywanych czynności, przygotowujemy stosowne kalkulacje. Podczas indywidualnych konsultacji wyjaśniamy wszelkie pytania lub wątpliwości i dyskutujemy na temat możliwości ograniczenia ryzyk podatkowych.

W bardziej skomplikowanych przypadkach lub w przypadku chęci skorzystania z niższych stawek ryczałtu (np. 8,5%) pomagamy we właściwej analizie umowy B2B, sporządzeniu opinii do GUS, wniosku o interpretację do KIS oraz wskazujemy niezbędne do dokonania zmiany w CEIDG.

Jeżeli masz pytania dotyczące stosowania ryczałtu, zapraszamy na www.outsourced.pl .

Jest to drugi z wpisów wyjaśniających istotę ryczałtu w branży IT. Pozostałe publikacje nastąpią w najbliższym czasie.

dr Piotr Sekulski

Jestem doradcą podatkowym (nr wpisu 13740) oraz doktorem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w firmach doradztwa podatkowego (PWC, Thedy & Partners czy CRIDO). Specjalizuje się w podatkach dochodowych (w tym w kwestiach ryczałtu, uldze B+R czy uldze IP Box) oraz w podatkach międzynarodowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *