W ostatnim czasie ryczałt, jako forma rozliczenia PIT, stał się kuszącą alternatywą dla wielu przedsiębiorców, w szczególności z branży IT. Za sprawą licznych publikacji część przedsiębiorców nabrała przekonania, że jeżeli w ich usługach występuje jakikolwiek związek z branżą IT, to mogą odprowadzać zryczałtowany podatek w wysokości 12% (a sporej części przysługiwać może nawet stawka 8,5%). Przekonanie takie może być błędne, szczególnie w przypadku menedżerów w IT i kadry zarządzającej. W tym artykule spróbujemy podpowiedzieć, czym powinni się kierować menedżerowie w IT lub kadra zarządzająca IT przy wyborze odpowiedniej stawki ryczałtu.
Czym jest ryczałt?
W sporym skrócie – ryczałt stanowi uproszczoną formę rozliczania podatku dochodowego, charakteryzującą się dużym odformalizowaniem oraz zasadniczo brakiem możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu.
Potencjalnie każdego rodzaju usługi świadczone przez osoby fizyczne w ramach działalności gospodarczej mogą podlegać opodatkowaniu na zasadach ryczałtu (od 2% do 17% podatku dochodowego). Istnieje szereg wyłączeń i ograniczeń które należy sprawdzić, ponieważ zastosowanie ryczałtu wymaga spełnienia określonych warunków. Pisaliśmy na ten temat już wcześniej:
Jaką stawkę ryczałtu mam wybrać… ?
Temat wyboru stawki był poruszany przez nas również w jednym z wcześniejszych wpisów:
Menedżerowie w IT i kadra zarządzająca IT, a stawka ryczałtu.
Aby poprawnie przyporządkować stawkę ryczałtu do przychodów ze świadczonych przez siebie usług należy zajrzeć do Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym… (bezpośredni link: tutaj).
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym – 12%
Artykuł 12 ust. 1 wskazuje określone stawki ryczałtu, przypisując im odpowiednie rodzaje usług/działalności wytwórczej. Podział ten jest dokonywany według klucza, który niejednokrotnie bywa kontrowersyjny, ale mimo wszystko należy się do niego dostosować.
Co istotne, podział ten zależy oczywiście od umowy, jaką mamy zawartą z kontrahentem, od wskazanych przez nas kodów PKD oraz wystawianej przez nas faktury, ale przede wszystkim od faktycznie wykonywanych przez nas czynności (które fiskus może z łatwością skontrolować). Kto zatem może zastosować 12% stawkę ryczałtu?
Art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym
2b) 12% przychodów ze świadczenia usług:
(…)
b) związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU
62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1),
objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego”
(PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania
(PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex
62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami
informatycznymi (PKWiU 62.03.1);
Nawet po pobieżnej analizie przepisu możemy dojść do wniosku, że nie mamy tutaj uwzględnionych czynności zarządzania produktem, procesem, zarządzania projektem czy zarządzania zespołem). Zatem nie każda osoba, której usługi mają związek z IT, może zastosować 12% stawkę ryczałtu!
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym – 8,5%
Art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym
5) 8,5%:
a) przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności
gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu
powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1–4 oraz 6–8
Jeżeli chodzi o stawkę 8,5%, to aby móc ją zastosować należy wykluczyć wszelkie inne pozycje wskazane w art. 12. W tym właśnie miejscu pojawia nam się stawka 15%.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym – 15%
Art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym
2) 15% przychodów ze świadczenia usług:
(…)
m) firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem
(PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych
z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż
świadczone w ramach wolnych zawodów,
Zatem 15% stawka dotyczy enigmatycznie nazwanych usług doradztwa związanych z zarządzaniem wymienionych w PKWiU w dziale 70.
Menedżerowie w IT – wybór odpowiedniego PKWiU
Punktem wyjścia dla poprawnego wyboru stawki ryczałtu jest bez wątpienia właściwe zakwalifikowanie czynności/usług świadczonych przez podatnika świadczącego usług zgodnie z nomenklaturą PKWiU 2008 (od 2021 r. PKWiU2015). Jest to istotne ze względu na fakt, że przepisy podatkowe wprost odwołują się do tych klasyfikacji, określając jakie usługi i w jaki sposób będą opodatkowane.
Pomocne przy określaniu kodów PKWiU mogę okazać się oficjalne wyjaśnienia GUS dot. analizy opisów określonych kodów PKWiU, które są dostępne pod tym linkiem.
Najważniejsze dla menedżerów w IT i kadry zarządzającej będą pozycje z grupowania PKWIU 70, które znajdują się na stronach 475-478 tego dokumentu. Obejmują one m.in.
- Usługi doradztwa związane z zarządzaniem strategicznym;
- Usługi doradztwa związane z zarządzaniem finansami, z wyłączeniem podatków;
- Usługi doradztwa związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi;
- Usługi zarządzania procesami gospodarczymi; czy
- Pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych.
Dla przykładu zobaczmy, jak wygląda wyjaśnienie GUS w odniesieniu do kodu PKWiU 70.22.20.0, tj. „usługi zarządzania projektami”.
70.22.20.0 Pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych
Grupowanie to obejmuje:
– usługi koordynacji i nadzoru w zakresie środków podjętych w celu przygotowania, uruchomienia i zakończenia projektu realizowanego w imieniu klienta,
– usługi zarządzania projektami, które mogą dotyczyć budżetu, rachunkowości i kontroli kosztów, zamówień, planowania czasu pracy i pozostałych warunków działania, koordynacji prac podwykonawców, kontroli, jakości itp.,
– usługi zarządzania projektami, które obejmują usługi zarządzania, w tym zarządzania biurem, przy udziale lub bez udziału własnego personelu.
Decyzja co do stawki jest trudną decyzją, ponieważ wpływa oczywiście na wysokość naszych podatków, dlatego musimy ją podjąć świadomie, znając konsekwencje!
Oczywiście, decyzja co do stawki jest decyzją dotyczącą przychodów z tytułu realizacji konkretnej usługi, a nie opodatkowania wszystkich przychodów z działalności gospodarczej. Innymi słowy: świadcząc różne usługi należy wybrać odpowiednią stawkę ryczałtu dla każdej z nich!
Co w przypadku wątpliwości?
Jeżeli posiadasz wątpliwości dotyczące klasyfikacji PKWIU, zawsze możesz zwrócić się do GUS o nadanie symbolu klasyfikacyjnego. Zrobisz to tutaj.
Koszt takiej opinii ze strony GUS zależy od ilości symboli koniecznych do nadania, ale zazwyczaj oscyluje w granicach 60-200 zł. Niemniej jednak czas oczekiwania na opinię ze strony GUS ostatnimi czasy wydłużył się z miesiąca do nawet 8-9 miesięcy.
W tym zakresie rekomendujemy skorzystanie z usług doradcy podatkowego, ponieważ podatnik działając sam może z łatwością przeoczyć pewne aspekty formalne, co niestety może skutkować dalszym wydłużaniem terminu przez GUS.
Co jeśli wybiorę nieodpowiednią stawkę ryczałtu?
Niestety, w takim przypadku fiskus najprawdopodobniej podczas kontroli wskaże odpowiednią według niego (najczęściej wyższą) stawkę ryczałtu, co wiązać się będzie z negatywnymi konsekwencjami dla podatnika. W niektórych przypadkach wystąpi konieczność korekt zaliczek oraz podatku odprowadzanego do US (zasadniczo z obowiązkiem dopłaty), nierzadko również wystąpią odsetki karne oraz obowiązek złożenia samych korekt deklaracji, a także zaprowadzenia PKPiR.
Ryczałt – menedżerowie w IT/kadra zarządzająca – w czym możemy pomóc?
Naszych klientów wspieramy poprzez weryfikację możliwości zastosowania ryczałtu w swoich działalnościach oraz pomagamy w wyborze odpowiedniej stawki ryczałtu. W tym wypadku zazwyczaj konieczna jest analiza umowy B2B i wykonywanych czynności. Przygotowujemy również stosowne kalkulacje. Podczas indywidualnych konsultacji wyjaśniamy wszelkie pytania lub wątpliwości i dyskutujemy na temat możliwości ograniczenia ryzyk podatkowych.
W bardziej skomplikowanych przypadkach lub w przypadku chęci skorzystania z niższych stawek ryczałtu (np. 8,5%), pomagamy we właściwej analizie umowy B2B, sporządzeniu opinii do GUS, wniosku o interpretację do KIS oraz wskazujemy niezbędne do dokonania zmiany w CEIDG.
Jeżeli masz pytania dotyczące stosowania ryczałtu, zapraszamy na www.outsourced.pl .
Jest to kolejny z wpisów wyjaśniających istotę ryczałtu w branży IT. Pozostałe publikacje nastąpią w najbliższym czasie.