Nowy Ład, wraz z jego kolejnymi modyfikacjami, wprowadził wiele zmian w PIT, które mają wyraźne praktyczne konsekwencje dla podatników. Jedną z możliwości aktywnego reagowania na te nowelizacje jest zmiana formy opodatkowania. Ważną informacją jest, że wyjątkowo zmiany formy opodatkowania za 2022 r. można dokonać w 2023 r., czyli już po zakończeniu roku podatkowego. Jednak dokonując takiej zmiany musimy być niezwykle uważni!
Zmiana formy opodatkowania – zasady
O zmianie formy opodatkowania pisaliśmy już wcześniej tutaj:
Zmiana formy opodatkowania – uwaga!
Zmiany formy opodatkowania dokonujemy składając zeznanie roczne PIT-36 zamiast PIT-36L (liniówka) lub PIT-28 (ryczałt). Zgodnie z art. 14 tzw. ustawy Nowy Ład 2.0 – najważniejsze znaczenie ma tutaj samo złożenie odpowiedniego zeznania rocznego.
Jeśli podatnik się pospieszył i złożył już wcześniej PIT-36L czy PIT-28 nie będzie miał prawa do wyboru opodatkowania w formie skali podatkowej za 2022 r.
Nawet w przypadku złożenia poprawnego formularza PIT mogą nas spotkać negatywne konsekwencje! Musimy bardzo uważać podczas wypełniania zeznania rocznego i zaznaczyć stosowną pozycję w sekcji C PIT-36 (str. 2).
W innym przypadku Urzędy Skarbowe (niesłusznie) ale mogą próbować kwestionować prawidłowość zmiany formy opodatkowania.
KONSEKWENCJE ZMIANY FORMY OPODATKOWANIA
Zmiana formy opodatkowania powinna być poprzedzona dokładną analizą liczbową. Wpływ na wynik finansowy będzie miała nie tylko kwestia wysokości PIT, ale również wysokość składki zdrowotnej!
Uwaga: Przejście z podatku liniowego (ryczałtu) na skalę po zakończeniu roku spowoduje, że przedsiębiorcy utracą prawo do odliczenia składki zdrowotnej za 2022 r. Preferencją tą nie zostali bowiem objęci podatnicy stosujący skalę podatkową. Przedsiębiorca zmieniający formę opodatkowania na skalę podatkową „wstecz” ma obowiązek wyksięgować z kosztów zaksięgowane składki na ubezpieczenie zdrowotne (albo nie ujmować odliczonych od przychodu). Dlatego może powstać niewielka niedopłata podatku (i oczywiście obowiązek dopłaty w ZUS).
Co z wysokością składki zdrowotnej?
Przy rozliczeniu składek ubezpieczeniowych za kwiecień 2023 roku przedsiębiorca będzie miał obowiązek wykazać, że zmienił formę opodatkowania (w ZUS DRA). Ponieważ składka zdrowotna na skali podatkowej wynosi 9% od dochodu możliwe jest oczywiście powstanie niedopłaty. Niedopłatę należy uregulować do 20 maja 2023 roku, podobnie będzie z nadpłatą, o której zwrot wystąpimy w maju 2023 r.
Czy powstanie zaległość od niewpłaconych zaliczek?
Sporządzając zeznanie za 2022 rok podatnicy wykażą zaliczki, jakie faktycznie odprowadzili w 2022 roku, wyliczone zgodnie z zasadami podatku liniowego (lub ryczałtu). Nie powinni przeliczać zaliczek zgodnie z zasadami właściwymi dla skali podatkowej. Nie będzie to powodować zaległości po ich stronie.
Ryczałtowcy – uwaga!
Osoby, które rozliczały 2022 r. wg. zasad właściwych dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i nie prowadziły podatkowej książki przychodów i rozchodów, bezwzględnie muszą zaprowadzić „wstecz” taką dokumentację!
ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA – W CZYM MOŻEMY POMÓC?
Naszych klientów wspieramy poprzez wnikliwą analizę ich sytuacji i przygotowanie stosownych obliczeń. Pomagamy na czas zareagować na wprowadzane zmiany w podatkach. Przeprowadzimy analizę struktury przychodów i kosztów pod kątem wyboru optymalnej formy opodatkowania, możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem czy zastosowania konkretnych ulg w PIT/ZUS.
Do tego celu niezbędny nam jest szczegółowy opis sytuacji oraz szacowane przychody i koszty. Na danych liczbowych pokazujemy możliwości dostępne dla klienta, dzięki czemu może on wybrać optymalną formę opodatkowania!
Naszą poradę zawsze kończy indywidualna rozmowa – podczas takiej konsultacji wyjaśniamy wątpliwości i dyskutujemy na temat ograniczenia ryzyk podatkowych.
Jeżeli masz pytania dotyczące stosowania ryczałtu, zapraszamy na www.outsourced.pl .