Działalność i najem – odliczanie ZUS(PIT-28)

Działalność i najem – odliczanie ZUS(PIT-28)

W ubiegłym roku ryczałt stał się niezwykle popularną formą opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej. Osoby wynajmujące mieszkania prywatnie również muszą rozliczać się ryczałtem. Często mamy do czynienia z działalnością i najmem prywatnym. Co wynika z takiego połączenia różnych przychodów? W konfiguracji działalność i najem wypełnienie PIT może okazać się pod pewnymi względami problematyczne.

Działalność i najem – jeden PIT-28

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą rozliczaną ryczałtem, który także wynajmuje prywatnie mieszkanie powinien uwzględnić oba te źródła przychodu w jednym PIT-28. Mimo pojawiających się wielu wątpliwości wcześniej w tym zakresie, fiskus potwierdza takie stanowisko w interpretacjach. Zob. m.in. interpretacja z 29.03.2023, o sygn. 0114-KDIP3-2.4011.90.2023.5.MJ.

Działalność i najem – odliczenie składek ZUS

Ponieważ przepisy o ryczałcie dopuszczają (pod pewnymi warunkami) odliczenie składek na ZUS, naturalnym wydaje się, że te składki powinny być odliczone od przychodów z działalności gospodarczej. Nie jest to jednak takie oczywiste dla fiskusa.

Składki społeczne

Generalnie tutaj przepisy Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne są jednoznaczne.

Art. 11. 1. Podatnik uzyskujący przychody wymienione w art. 6 ust. 1 (tu: działalność gospodarcza), 1a (tu: najem prywatny) i 1d, opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, może odliczyć od przychodów stratę, o której mowa w art. 9 ust. 3–3b ustawy o podatku dochodowym, oraz wydatki określone w art. 26 ust. 1 pkt 2 (tu: składki na ubezpieczenia społeczne), 2a, 2b, 2c, 5–6a i 9, art. 26h ust. 1 oraz art. 26hb ust 1 ustawy o podatku dochodowym, jeżeli nie zostały odliczone od dochodu lub nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym.

Przy czym zgodnie z treścią art. 11 ust. 3:

Jeżeli podatnik uzyskuje przychody wymienione w art. 6 ust. 1, 1a lub 1d, opodatkowane różnymi stawkami, i dokonuje odliczeń od przychodów, odliczeń tych dokonuje od każdego rodzaju przychodu w takim stosunku, w jakim w roku podatkowym pozostają poszczególne przychody opodatkowane różnymi stawkami w ogólnej kwocie przychodów.

Innymi słowy w naszej sytuacji odliczeń (od przychodów) składek społecznych należy dokonać proporcjonalnie: (a) w stosunku do przychodów z działalności oraz (b) w stosunku do przychodów z najmu prywatnego.

Składki zdrowotne

W tym wypadku nie będziemy musieli (ani nawet mogli) dokonać takiego proporcjonalnego odliczenia. Zgodnie z treścią art. 11 ust. 1a:

Przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1 (tu: działalność gospodarcza), mogą być pomniejszone o 50% składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych w roku podatkowym na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.3):

1) z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,

2) za osoby współpracujące z podatnikiem opodatkowanym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

– jeżeli nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Innymi słowy, to odliczenie ma tylko i wyłącznie zastosowanie do przychodów z działalności gospodarczej.

Ryczałt i najem – pozostałe kwestie

O pozostałych kwestiach, na które należy zwrócić uwagę wybierając ryczałt pisaliśmy już wcześniej:

Na temat opodatkowania wynajmu również pisaliśmy poprzednio:

W czym możemy pomóc?

Naszych klientów wspieramy poprzez weryfikację możliwości zastosowania ryczałtu w swoich działalnościach oraz pomagamy w wyborze odpowiedniej stawki ryczałtu. W tym wypadku zazwyczaj konieczna jest analiza umowy B2B i wykonywanych czynności, przygotowujemy stosowne kalkulacje. Podczas indywidualnych konsultacji wyjaśniamy wszelkie pytania lub wątpliwości, a także dyskutujemy na temat możliwości ograniczenia ryzyk podatkowych.

W bardziej skomplikowanych przypadkach lub w przypadku chęci skorzystania z niższych stawek ryczałtu (np. 8,5%) pomagamy we właściwej analizie umowy B2B, sporządzeniu opinii do GUS i wniosku o interpretację do KIS oraz wskazujemy niezbędne do dokonania zmiany w CEIDG.

Jeżeli masz pytania dotyczące stosowania ryczałtu, zapraszamy na www.outsourced.pl .

Jest to trzeci z wpisów wyjaśniających istotę ryczałtu w branży IT. Pozostałe publikacje nastąpią w najbliższym czasie.

dr Piotr Sekulski

Jestem doradcą podatkowym (nr wpisu 13740) oraz doktorem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w firmach doradztwa podatkowego (PWC, Thedy & Partners czy CRIDO). Specjalizuje się w podatkach dochodowych (w tym w kwestiach ryczałtu, uldze B+R czy uldze IP Box) oraz w podatkach międzynarodowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *