Maj to miesiąc, w którym głowy wielu rodziców zaprzątnięte są przygotowaniami do Pierwszej Komunii Świętej ich dzieci. Jednakże po samej uroczystości mogą pojawić się wątpliwości dotyczące podatku od otrzymanych prezentów. W związku z tym, w ostatnim czasie w Rzeczpospolitej ukazał się artykuł zawierający komentarz dr. Piotra Sekulskiego dot. relacji prezent komunijny a podatek od darowizn.
W artykule dostępnym pod niniejszym linkiem znajdziemy sporo ciekawych informacji na temat podatkowych aspektów prezentów komunijnych.
Czy rodzic może zainkasować pieniądze w kopercie i sam je wpłacić na rachunek bankowy?
dr Piotr Sekulski „Obawiam się, że będzie problem. Fiskus podchodzi formalistycznie do warunków zwolnienia, a z niedawnej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego wynika, że ma rację.”
Prezentu od dziadków nie trzeba zgłaszać, jeśli nie przekracza 10 434 zł. Pieniądze do tej kwoty nie muszą być przelewane na rachunek, można je dać w kopercie. Podobne zasady obowiązują, gdy dziecko dostanie prezent od starszego brata czy siostry (to też zerowa grupa).
dr Piotr Sekulski „Pamiętajmy jednak, że trzeba sumować darowizny otrzymane od jednej osoby w ciągu pięciu lat (poprzedzających rok, w którym dostaliśmy ostatnią).”