W związku z ostatnią wyraźną zmianą podejścia fiskusa do rozliczeń informatyków na podstawie ryczałtu, w Rzeczpospolitej oraz w Gazecie Wyborczej ukazały się komentarze dr. Piotra Sekulskiego. Artykuły te poruszają kwestię ryczałtu 8,5% w IT.
Od lutego mieliśmy do czynienia z serią negatywnych interpretacji KIS dot. usług zaliczanych do grupowania 62.01.11.0 i 62.01.12.0 PKWiU. W kwietniu zaczęły pojawiać się pierwsze wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych również negatywne dla podatników. Jak się okazuje nie wszystko jest stracone, a światełkiem w tunelu jest wyrok WSA w Gdańsku z 9 maja 2023 r. o sygn. I SA/Gd 1399/22. Przypominamy, iż na temat samego ryczałtu w IT pisaliśmy już wcześniej:
[PUBLIKUJEMY – RZECZPOSPOLITA] KIS ZAOSTRZA STANOWISKO dot. 8,5% dla IT
Pierwszy z artykułów dostępny jest pod tym linkiem.
dr Piotr Sekulski
Sąd uznał, że fiskus nie może automatycznie wykluczać informatyków z niższego ryczałtu. Wyżej opodatkowane są tylko określone usługi. Jeśli przedsiębiorca ich nie wykonuje, fiskusowi nie wolno twierdzić, że nie ma prawa do preferencji.
Drugi z artykułów dostępny jest pod tym linkiem.
dr Piotr Sekulski
Wyrok ten jest niezwykle korzystny dla osób z sektora IT, które do tej pory stosowały lub zamierzały stosować 8,5-proc. stawkę ryczałtu. Taki wyrok jest potrzebny, ponieważ być może wymusi to na KIS zmianę podejścia i nieco bardziej indywidualne podchodzenie do wydawanych interpretacji (…) .
(…)Warto dodać, że w wyroku nie mamy wyjaśnionej definicji „oprogramowania” czy postawionej wyraźnie granicy, jakie czynności są, a jakie nie są „związane z oprogramowaniem”. Na to niestety będziemy musieli poczekać do czasu rozstrzygnięć ze strony Naczelnego Sądu Administracyjnego. Niemniej jednak wyrok jest pozytywnym światełkiem w tunelu.
Szerzej temat ten poruszaliśmy w naszym wcześniejszym wpisie: