Obniżenie daniny solidarnościowej (DSF-1)

Obniżenie daniny solidarnościowej (DSF-1)

Danina solidarnościowa, to nowy sposób opodatkowania dochodu najlepiej zarabiających podatników. Sporo kontrowersji budzą wciąż pytania o wysokość dochodu do opodatkowania czego konsekwencją byłoby obniżenie daniny solidarnościowej. W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z pozytywną zmianą podejścia fiskusa w kontekście odliczenia np. straty z lat poprzednich czy ulgi na złe długi. W niniejszym artykule opisujemy szerzej te możliwości.


Kto zapłaci daninę solidarnościową

Daninę zapłaci osoba, która uzyskuje następujące dochody (przekraczające 1mln zł):

  • opodatkowane wg. skali podatkowej (np. z tytułu umowy o pracę, zlecenia, działalności);
  • dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i innych instrumentów opodatkowanych 19% podatkiem;
  • dochody z działalności gospodarczej opodatkowane podatkiem liniowym (19%);
  • dochody zagranicznej spółki kontrolowanej (CFC).

Obniżenie daniny solidarnościowej

Przez długi czas fiskus stał na stanowisku, że obniżenie dochodu zaliczanego do daniny solidarnościowej jest możliwe, ale jedynie w zakresie wskazanym w art. 30h ust. 2 ustawy o PIT (tj. m.in. składek na ubezpieczenia społeczne). Odmawiano przy tym możliwości rozliczenia straty z lat ubiegłych, co było niezwykle niekorzystne dla podatników.

Jednakże stanowisko to uległo zmianie dzięki kilku orzeczeniom NSA, które pojawiły się w ostatnim czasie.

Wyrok NSA II FSK 452/22 z 19.07.2022 r.

(…) W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, podniesiony argument Organu, jakoby jego stanowisko uzasadniała treść formularza deklaracji o wysokości daniny solidarnościowej DSF-1, w którym brak jest miejsca na odliczenie powstałej straty, jest bezpodstawny. Należy podkreślić, że spornej straty nie odejmuje się od wyliczonej podstawy daniny solidarnościowej (jak należy uczynić w przypadku składki na ubezpieczenia społeczne) lecz jest ona uwzględniana na wcześniejszym etapie – ustalania dochodu (w niniejszej sprawie dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym według zasad uregulowanych w art. 30c), który to dochód jest elementem składowym obliczenia podstawy daniny solidarnościowej (składnikiem sumy dochodów).

Wyrok NSA II FSK 1099/22 z 14.02.2023 r.

(…) Przepisy dotyczące daniny solidarnościowej (art. 30h ust. 2 u.p.d.o.f.) posługują się wyrażeniem „dochód podlegający opodatkowania”, a nie tylko „dochód”. Skoro w zeznaniu rocznym podatek dochodowy obliczany jest od kwoty przychodu pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu, w tym koszty kwalifikowane, stratę z ubiegłego roku i ulgę B+R, to ta właśnie kwota faktycznie stanowi dochód podlegający opodatkowaniu i powinna stanowić podstawę obliczenia daniny solidarnościowej.

Zatem nie ma wątpliwości, że takich odliczeń można w efekcie dokonać, jednak powstaje otwarte pytanie w jaki sposób ponieważ w deklaracji DSF-1 nie ma stosownego miejsca.

Obniżenie daniny solidarnościowej – publikujemy

W najnowszym artykule w Rzeczpospolitej ukazał się komentarz dr. Piotra Sekulskiego, który rozwiewa wątpliwości dotyczące daniny solidarnościowej. Artykuł dostępny jest pod tym linkiem.

dr Piotr Sekulski

(…) Nie ma już wątpliwości, że podatnicy płacący daninę solidarnościową mogą odliczać straty. Fiskus to potwierdza, choć trzeba przyznać, że do zmiany jego stanowiska potrzebnych było kilka wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego. Skarbówka nie wyjaśnia natomiast, w jaki sposób te straty wykazać w formularzu DSF-1. Nie ma przecież na nie odpowiedniej rubryki. Co więc zrobić? W ogóle tych strat nie wykazywać, tylko odliczyć od dochodu jeszcze przed wpisaniem go do deklaracji DSF-1. To jedyne logiczne rozwiązanie i takie wnioski można też wyciągnąć z orzecznictwa sądowego. Co więcej, wynika z niego, że na tym wcześniejszym etapie ustalania podstawy podatku solidarnościowego można także odliczać inne ulgi, np. na złe długi, działalność badawczo-rozwojową czy na walkę ze smogiem.

Jeżeli masz pytania dotyczące daniny solidarnościowej, zapraszamy na www.outsourced.pl.

dr Piotr Sekulski

Jestem doradcą podatkowym (nr wpisu 13740) oraz doktorem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w firmach doradztwa podatkowego (PWC, Thedy & Partners czy CRIDO). Specjalizuje się w podatkach dochodowych (w tym w kwestiach ryczałtu, uldze B+R czy uldze IP Box) oraz w podatkach międzynarodowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *