W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z kilkoma negatywnymi interpretacjami dotyczącymi pytania czy jako programista mogę zastosować IP Box. Odmowa bazowała na kwestionowaniu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Aktualnie zaczynają pojawiać się pozytywne wyroki dotyczące prawa do zastosowania tej ulgi przez programistów, stwierdzające, że faktycznie prowadzą oni prace rozwojowe. Zastanówmy się jak należy rozumieć tę całą sytuację.
Kto może zastosować IP Box
Ulga IP Box wprowadza preferencyjną 5% stawkę podatku dochodowego dla dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT). Ponieważ do tej kategorii należy autorskie prawo do programu komputerowego, IP Box stało się atrakcyjnym rozwiązaniem dla podmiotów działających w branży IT. Posiadanie kwalifikowanego prawa IP nie jest jedynym warunkiem dla skorzystania z IP Box.
Pisaliśmy na ten temat już wcześniej:
5% stawką podatku objęte są dochody uzyskiwane z praw własności intelektualnej, których podatnik jest właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem lub posiada prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i które są chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, czy właśnie autorskie prawo do programu komputerowego. Jest to tzw. kwalifikowane prawa własności intelektualnej / kwalifikowane IP.
Pisaliśmy o tym wcześniej:
Skąd wątpliwości KIS i sądów
Jeśli chodzi o IP Box to w przeciągu ostatnich lat KIS fundował podatnikom przejażdżkę na rollercoasterze. Od wydawanych bardzo ochoczo pozytywnych interpretacji, przeszedł przez „zmuszanie” podatników aby sami przyznali, że spełniają przesłanki do zastosowania tej ulgi, aż do wydawania negatywnych interpretacji. Niektóre delegatury KIS potrafiły wysyłać 8-10 stronnicowe wezwania, w których pytały kilkunastokrotnie o to samo (m.in. potwierdzenie spełnienia przesłanek działalności badawczo rozwojowej czy uzyskanie określonego rodzaju dochodu). W takim przypadku podatnik powinien rozumieć, że KIS nie pyta o nic z ciekawości. Mamy tu do czynienia z przerzucaniem na podatnika odpowiedzialności, tak aby de facto sam odpowiedział na zadane przez siebie pytanie. Należy być bardzo uważnym.
Czy każdy może stosować ulgę?
Co ciekawe sama regulacja dot. IP Box w Polsce została wprowadzona nieco odmiennie niż w innych krajach właśnie po to, aby branża IT mogła częściowo z niej skorzystać (m.in. nie mamy konieczności wykonywania prac badawczych i rozwojowych jednocześnie). Ulga skierowana jest do osób wykonujących prace badawczo-rozwojowe (w przypadku IT raczej prace rozwojowe), które uzyskują dochody z komercjalizacji praw autorskich (wymienionych w art. 30ca Ustawy o PIT).
Wystarczy nawet pobieżna lektura czy to przepisów czy objaśnień MF wydanych w 2019 r. żeby zobaczyć że nie każdy programista może tę ulgę zastosować. Nie każdy w swojej działalności wytwarza program komputerowy (autorskie prawo do programu komputerowego), nie wszyscy je właściwie komercjalizują (np. brak formy pisemnej w umowie, czy brak postanowień o przeniesieniu tych praw), a często wynagrodzenie prawno-autorskie nie jest wydzielane z całości wynagrodzenia. Wchodząc w szczegóły samych usług, to jest spory odsetek osób, które faktycznie nie wykonują prac twórczych, a jedynie pewne rutynowe czynności (jak naprawa błędów czy czynności utrzymaniowe), które ciężko zakwalifikować jako innowacyjne czy poszerzające wiedzę. Jestem gorącym zwolennikiem tej ulgi, ale do jej bezpiecznego wdrożenia należy się bardzo dobrze przygotować, wcześniej wszystko sprawdzając.
Co zrobić?
Generalnie jeszcze dwa lata temu pokutowało przekonanie, że każdy z branży IT może zastosować ulgę IP Box, z tego powodu że dokłada pewną cegiełkę do wytworzenia programu komputerowego. Aktualnie pokutuje przeświadczenie, że każdy programista może zastosować IP Box i skorzystać z 5% podatku. Nie jest to prawdą. Premiowane są twórcze prace zmierzające do wytworzenia i skomercjalizowania autorskiego prawa do programu komputerowego. Zatem to nie jest tak, że nagle Dyrektor KIS zabronił stosowania IP Box programistom, ale podkreślił jedynie wyraźnie to co wszyscy wiedzą. Nie każdy może skorzystać z tej ulgi!
Dlatego niezwykle ważna jest wstępna analiza takich przypadków i wyjaśnianie klientom na czym polegają prace badawczo-rozwojowe (tu: prace rozwojowe). Nie mniej istotne jest faktyczne sprawdzenie czy dana osoba się kwalifikuje pod kątem merytorycznym. Oczywiście jest to trudniejsze od sprawdzenia umowy czy kosztów zaliczanych do wskaźnika nexus, ale należy od tego wyjść. Innymi słowy, nie powinniśmy bić na alarm w przypadku takich interpretacji, bo one również są potrzebne. Dzięki takim interpretacjom możemy śmiało odpowiedzieć, że KIS przygląda się merytorycznie sprawę i wydaje merytoryczny „werdykt”, który ma jakąkolwiek moc.
Czy mogę zastosować IP Box – publikujemy
W najnowszym artykule w Gazecie Wyborczej ukazał się komentarz dr. Piotra Sekulskiego, który rozwiewa wątpliwości dotyczące Ulgi IP Box. Artykuł dostępny jest pod tym linkiem.
dr Piotr Sekulski
(…) Nie każdy w swojej działalności wytwarza program komputerowy (a właściwie autorskie prawo do programu komputerowego), nie wszyscy je właściwie komercjalizują (np. brak formy pisemnej w umowie czy brak postanowień o przeniesieniu tych praw). Często wynagrodzenie prawno-autorskie nie jest wydzielane z całości wynagrodzenia. A jeśli już wejdziemy w szczegóły samych usług, to – choć rzadko przyznaję rację KIS – jest spory odsetek osób, które faktycznie nie wykonują prac twórczych, a jedynie pewne rutynowe czynności (jak naprawa pojedynczych błędów czy czynności utrzymaniowe), które ciężko jest zakwalifikować jako innowacyjne czy poszerzające wiedzę. Jestem gorącym zwolennikiem tej ulgi, ale do jej bezpiecznego wdrożenia należy się bardzo dobrze przygotować
Jeżeli masz pytania dotyczące ulgi IP Box, zapraszamy na www.outsourced.pl.