Publikujemy: nieskuteczna zmiana formy opodatkowania

Publikujemy: nieskuteczna zmiana formy opodatkowania

W ostatnim czasie fiskus zarzuca sporej ilości podatników, iż dokonana przez nich zmiana formy opodatkowania była nieskuteczna. Czy podatnicy mogą coś z tym zrobić? W najnowszym artykule w Gazecie Wyborczej ukazał się komentarz dr. Piotra Sekulskiego, który rozwiewa te wątpliwości. Czy zawsze należy zapłacić wyższy podatek według skali zamiast ryczałtu?


Artykuł dostępny jest pod tym linkiem.

dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy

(…) problem (…) nie jest nowy i wraca praktycznie co roku. Takie sytuacje występowały, gdy oświadczenie o wyborze formy składane było w formie pisemnej, i występują nadal, kiedy mamy do czynienia z elektronicznymi oświadczeniami.

dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy

W większości znanych mi przypadków niestety mieliśmy do czynienia z błędem po stronie podatnika. Dla przykładu, we wniosku nie został zaznaczony odpowiedni kwadrat, pismo nie zostało podpisane, zostało zapisane jako wersja robocza (niewysłana).

Dlatego też niezwykle ważne w takich sytuacjach jest pobranie urzędowego potwierdzenia przedłożenia (UPP) i urzędowego potwierdzenia doręczenia (UPD), a przede wszystkim treści złożonego przez nas wniosku. Musimy go uważnie przeczytać i sprawdzić, czy wszelkie zmiany zostały na nim wykazane.

Swoim klientom zawsze radzę kontakt telefoniczny z urzędem skarbowym celem ostatecznego potwierdzenia zmian (jeszcze przed upływem terminu na zmianę formy opodatkowania).

Oczywiście istnieje możliwość, że podatnik poprawnie wypełnił deklarację, a błąd jest po stronie systemu, który nie przetworzył poprawnie złożonego wniosku. Jednakże, żeby mieć możliwość reklamacji, musimy mieć potwierdzenie złożenia poprawnie wypełnionego wniosku. Tylko wtedy możemy próbować się bronić. W innym wypadku szanse powodzenia są niewielkie. (…)

dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy

(…) W praktyce spotkałem się niestety z sytuacjami, że taki problem wychodził dopiero w kwietniu przy rozliczeniu poprzedniego roku. To zdecydowanie za późno – nie dość, że mamy stracony cały poprzedni rok, to i w obecnym jest już za późno na jakiekolwiek działania – (…)

Oczywiście problem by nie wystąpił, gdybyśmy mogli dokonać zmiany formy opodatkowania po zakończeniu roku. Ten rok pokazał, że rozwiązanie to jest możliwe. Być może to kierunek, w którym powinien iść ustawodawca.


Jeżeli masz pytania dotyczące zmiany formy opodatkowania, zapraszamy na www.outsourced.pl .

dr Piotr Sekulski

Jestem doradcą podatkowym (nr wpisu 13740) oraz doktorem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w firmach doradztwa podatkowego (PWC, Thedy & Partners czy CRIDO). Specjalizuje się w podatkach dochodowych (w tym w kwestiach ryczałtu, uldze B+R czy uldze IP Box) oraz w podatkach międzynarodowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *