Świadczenie usług zdalnie a zwolnienie z VAT (poza UE)

Świadczenie usług zdalnie a zwolnienie z VAT (poza UE)

Czy świadcząc usługi dla firmy spoza UE należy zarejestrować się do VAT w Polsce? Jak wygląda relacja świadczenia usług zdalnie a zwolnienie z VAT? Odpowiadamy – wartość usług wyświadczonych przez podatnika, wykonywanych zdalnie, nie będzie wliczana wysokości tzw. zwolnienia podmiotowego wynikającego z art. 113 ust. 1 Ustawy o VAT. Przy świadczeniu tego typu usług zasadniczo nie dojdzie do sytuacji, w której podatnik powinien się wcześniej zarejestrować się do VAT w Polsce.

Miejsce świadczenia usług zdalnie a zwolnienie z VAT

Przyjmijmy, że podatnik świadczy zdalnie usługi z zakresu IT (np. usługi programistyczne) na rzecz firm zarejestrowanych poza UE. Kluczowym tutaj jest określenie miejsca świadczenia takiej usługi.

Zgodnie z art. 28b ust. 1 Ustawy o VAT

„Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (…)”.

Nie ma znaczenia z tej perspektywy czy mamy do czynienia z kontrahentem z Unii Europejskiej czy z kraju trzeciego.  Dlatego usługa zdalna wyświadczona na rzecz podatników, którzy w Polsce nie mają w Polsce siedziby/miejsca prowadzenia działalności, nie podlega opodatkowaniu w Polsce VAT.

Podatnik czyli kto?

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikiem jest podmiot, który wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności. Pojęcie podatnika zastosowane na potrzeby określenia miejsca świadczenia usług obejmuje więc podmioty zarówno działające w Polsce, jak i poza Polską.

Zatem zagraniczny kontrahent będzie uznawany za podatnika we wskazanym powyżej rozumieniu. Miejscem świadczenia usługi na jego rzecz, zgodnie z art. 28b ustawy o VAT, będzie miejsce, gdzie podmiot ten posiada swoją siedzibę (siedziby poza UE).

Podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego z tytułu świadczenia takiej usługi jest nabywca. Jeżeli usługa świadczona jest na rzecz kontrahenta spoza kraju i spoza Unii Europejskiej obowiązek podatkowy zostaje przeniesiony na nabywcę tej usługi. Z perspektywy osoby świadczącej usługę, będzie to czynność niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce. Mamy wtedy do czynienia z tzw. eksportem usług.

Jak działa zwolnienie?

Zgodnie z treścią art. 113 ust. 1 Ustawy o VAT podatnicy, u których wartość sprzedaży łącznie w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła kwoty 200 000 zł, mają prawo skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT. Oczywiście istnieją nieliczne wyjątki od tej reguły, ale dziś ich nie poruszamy.

Świadczenie usług zdalnie a zwolnienie z VAT (limit)?

Kwota limitu (tj. 200 tys. zł), która uprawnia do korzystania ze zwolnienia podmiotowego odnosi się – zgodnie z treścią art. 2 pkt 22 ustawy o VAT – odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Jest to niezwykle istotne, ponieważ, tzw. eksportu usług (który ma miejsce w opisywanej sytuacji) nie wlicza się do przedmiotowego limitu 200 tys. zł. Stanowisko takie potwierdzają interpretacje indywidualne.

Interpretacja Dyrektora IS w Katowicach o sygn. IBPP4/443-454/14/PK, z 22.12.2014 r.

„(…) pod pojęciem sprzedaży (…) należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. A contrario nie stanowią sprzedaży w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług m.in.: odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenia usług poza terytorium kraju (a więc dostawy towarów i świadczenia usług, których miejsce świadczenia znajduje się poza Polską).”.

Interpretacja Dyrektora KIS z 26.04.2019 r. o sygn. 0114-KDIP1-2.4012.120.2018.3.RD

„(…) przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego, (…), należy brać pod uwagę m.in. wartość opodatkowanej sprzedaży towarów i usług na terytorium kraju. W konsekwencji nie uwzględnia się świadczenia usług, których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju”.

Podsumowanie

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić że wartość usług wyświadczonych wykonywanych zdalnie na rzecz kontrahenta spoza UE nie będzie wliczana wysokości tzw. zwolnienia podmiotowego wynikającego z art. 113 ust. 1 Ustawy o VAT.

Jeżeli masz pytania dotyczące swoich rozliczeń podatkowych czy tego w jaki sposób zabezpieczyć się na wypadek kontroli, zapraszamy na www.outsourced.pl .

dr Piotr Sekulski

Jestem doradcą podatkowym (nr wpisu 13740) oraz doktorem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w firmach doradztwa podatkowego (PWC, Thedy & Partners czy CRIDO). Specjalizuje się w podatkach dochodowych (w tym w kwestiach ryczałtu, uldze B+R czy uldze IP Box) oraz w podatkach międzynarodowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *