Podatki w IT – wszelkie zachęty podatkowe powinny prowadzić do osiągnięcia określonych celów ustawodawcy. Jednym z nich powinno być pozostawienie wytwarzanej przez ekspertów technologii w Polsce. Czy jest to zatem czas na wprowadzenie kwalifikowanych, korzystniejszych niż dotychczasowe, zachęt podatkowych dla polskiej branży IT. W najnowszym artykule w serwisie Prawo.pl ukazał się komentarz naszych ekspertów na temat tego zagadnienia.
Artykuł, o którym mowa w tytule, dostępny jest pod tym linkiem.
dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy / dr Piotr Mijal
(…) Po pierwsze, warto dalej tworzyć konkurencyjne środowisko w Polsce dla jednoosobowych działalności i pracowników z sektora IT. Rozważania w tym zakresie nie mogą się jednak skupiać tylko na tym, w jakiej wysokości składkę zdrowotną powinien płacić przedsiębiorca. Kluczowe jest stworzenie szczególnych zachęt podatkowych dla podmiotów, które współpracują z polskimi kontrahentami nabywającymi prawa własności intelektualnej.
dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy / dr Piotr Mijal
(…) Warto zwrócić uwagę, że pozostawienie technologii w Polsce jest możliwe także dzięki licencjonowaniu praw przez specjalistów IT z Polski; w takim przypadku prawa do wytworzonej technologii pozostają przy twórcy. Aktualnie w wielu przypadkach współpraca polskich specjalistów IT z zagranicznymi firmami zakłada przeniesienie wszelkich praw do efektów prac albo usług, co prowadzi do ich definitywnego transferu poza Polskę.
W tym duchu warto rozważyć wprowadzenie zmian do istniejących ulg, w tym IP Box czy ulgi B+R, aby wytworzona technologia pozostała w Polsce i mogła zostać przekazana (sprzedana) także polskim firmom. Byłoby to możliwe, jeżeli ulgi będą preferować licencjonowanie praw własności intelektualnej przez specjalistów IT. Warto również wrócić do podstawowych warunków stosowania ryczałtu w CIT (tzw. estońskiego CIT), być może otwierając jednoznacznie to rozwiązanie dla sektora IT. W ten sposób stworzylibyśmy dużo bardziej konkurencyjne warunki dla większych podmiotów z sektora IT.
Jeżeli interesuje cię zagadnienie „podatki w IT” zapraszamy na www.outsourced.pl .