Publikujemy: FOP – zakład podatkowy w Polsce

Publikujemy: FOP – zakład podatkowy w Polsce

Czy osoba prowadząca FOP, która uciekła z Ukrainy w wyniku działań wojennych musi dopłacić Podatek w Polsce? Czy w przypadku informatyków powstaje zagraniczny zakład podatkowy? Czy prowadzenie FOP z terytorium Polski przez krótki okres może rodzić konsekwencje podatkowe dla JDG? W najnowszym artykule w serwisie Prawo.pl ukazał się komentarz naszych ekspertów na temat tego zagadnienia.

Artykuł, o którym mowa w tytule, dostępny jest pod tym linkiem.

dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy

(…) Wielu Ukraińskich informatyków, którzy zostali w Polsce na dłużej, zarejestrowało już w naszym kraju działalności gospodarcze i rozlicza tu podatki. Wielu z nich wybrało rozliczenie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jeśli jednak organ podatkowy uznał, że np. w lutym 2022 r. powstał w Polsce zakład, a cudzoziemiec zarejestrował działalność gospodarczą np. w czerwcu 2022 r., to nie ma prawa do ryczałtu. Na wybór formy opodatkowania mamy czas przecież do 20-tego dnia następnego miesiąca, po osiągnięciu pierwszego przychodu. W praktyce oznacza to konieczność dopłaty podatku według skali. Osoby w podobnej sytuacji obawiają się też odpowiedzialności z tytułu kodeksu karnego skarbowego, gdyż osoba karana może mieć problem pozwoleniem na pobyt w Polsce. Istnieje jednak szansa na to, że niekorzystne interpretacje zostaną uchylone przez sądy…

dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy

(…) To istotny wyrok, który może ukrócić samowolę organów podatkowych. WSA nie rozstrzygnął co prawda wszystkich wątpliwości związanych z rozliczeniem cudzoziemców, jednak wyrok będzie bardzo przydatny w określeniu warunków powstania zagranicznego zakładu, szczególnie w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych…


Jeżeli interesuje cię zagadnienie opodatkowania FOP czy zagranicznego zakładu zapraszamy na www.outsourced.pl .

dr Piotr Sekulski

Jestem doradcą podatkowym (nr wpisu 13740) oraz doktorem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w firmach doradztwa podatkowego (PWC, Thedy & Partners czy CRIDO). Specjalizuje się w podatkach dochodowych (w tym w kwestiach ryczałtu, uldze B+R czy uldze IP Box) oraz w podatkach międzynarodowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *