Publikujemy: uwaga na 50% koszty

Publikujemy: uwaga na 50% koszty

W ostatnim czasie fiskus zarzuca sporej ilości podatników, iż nie mają prawa do zastosowania 50% kosztów autorskich w PIT. Odbywa się to na niekorzyść zarówno pracowników jak i pracodawców. Część pracodawców zaczęła przerzucać odpowiedzialność za 50% koszty na pracowników. Czy jest to dopuszczalne? W najnowszych artykułach w Rzeczpospolitej i serwisie Prawo.pl ukazał się komentarz dr. Piotra Sekulskiego, który rozwiewa te wątpliwości. Na co bezwzględnie powinien uważać pracownik?


Na temat samych 50% kosztów pisaliśmy już wcześniej. Polecamy zapoznanie się z naszym wpisem:

Artykuł, o którym mowa w tytule, dostępny jest pod tym linkiem.

dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy

– Powód jest prosty: obawiają się sporu z fiskusem. Z ordynacji podatkowej wynika bowiem, że za nieprawidłowości przy pobieraniu zaliczki na PIT od wynagrodzenia odpowiada płatnik, czyli pracodawca. Oznacza to, że w razie stwierdzenia błędu w opodatkowaniu zatrudnianych osób musi zapłacić różnicę w PIT (wynikającą z naliczenia wyższych kosztów i zaniżenia dochodu). Potem dopiero może, przynajmniej w teorii, wystąpić do pracownika z roszczeniem o zwrot tej kwoty. Generalnie to spory kłopot i dlatego wielu pracodawców woli nie naliczać ulgi i mieć święty spokój (…).

Nie oznacza to jednak, że pracownik traci szansę na preferencję. Niezależnie od rozliczeń stosowanych na bieżąco przez pracodawcę twórcze 50-proc. koszty może wykazać w zeznaniu rocznym. Wyjdzie mu wtedy mniejszy dochód oraz niższy podatek. Oczywiście spowoduje to, że kwoty podane w zeznaniu rocznym nie będą zgadzały się ze sporządzoną przez pracodawcę informacją PIT-11. Jest ona wysyłana fiskusowi i urzędnicy na pewno będą chcieli się dowiedzieć, skąd wzięły się różnice i dlaczego mają zwracać pieniądze. Podatnik musi więc spodziewać się wezwania do urzędu (…)

Drugi z artykułów, o którym mowa w tytule, dostępny jest pod tym linkiem.

dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy

W przypadku gdy pracodawca przerzuca rozliczenie 50-proc. kosztów na pracownika, bardzo trudne może być udowodnienie prawa pracownika do zastosowania tej preferencji. Powstaje bowiem pytanie, czy zawarta z pracownikiem umowa o pracę zawiera wymagane elementy wynikające z przepisów oraz interpretacji ogólnej, w tym zapis o przeniesieniu praw własności intelektualnej oraz określenie honorarium. Istnieje ryzyko, że po weryfikacji dokumentów pracodawcy organ podatkowy zakwestionuje prawo pracownika do podwyższonych kosztów(…)


Naszych klientów (osoby fizyczne) wspieramy poprzez weryfikację możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów. Ogromne znaczenie ma analiza umowy i faktycznie wykonywanych czynności. Podczas konsultacji także dbamy o maksymalny możliwy poziom zabezpieczenia takiego podatnika.

Jeżeli zaś chodzi o klientów, którzy chcieliby wdrożyć 50% KUP w swoich firmach (tj. pracodawców/zleceniodawców), to w tym przypadku zazwyczaj konieczna jest analiza zawartych umów i faktycznie wykonywanych czynności, przygotowanie stosownych kalkulacji, wprowadzenie procedury wyceniania i przekazywania praw autorskich. W bardziej skomplikowanych sprawach pomagamy we wprowadzeniu zmian umownych, przygotowaniu stosownych procedur dowodowych, koordynujemy pracę rachunkowości i pomagamy przy sporządzaniu wniosku o interpretację do KIS.

Jeżeli masz pytania dotyczące tego jak przebiega kontrola 50% kosztów czy w jaki sposób bezpiecznie wdrożyć to rozwiązanie, zapraszamy na www.outsourced.pl .

dr Piotr Sekulski

Jestem doradcą podatkowym (nr wpisu 13740) oraz doktorem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w firmach doradztwa podatkowego (PWC, Thedy & Partners czy CRIDO). Specjalizuje się w podatkach dochodowych (w tym w kwestiach ryczałtu, uldze B+R czy uldze IP Box) oraz w podatkach międzynarodowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *