Co zrobić jeśli zwracasz niepotrzebny sprzęt, który uprzednio zaliczony został do kosztów uzyskania przychodu, a sprzedawca wystawia fakturę korygującą w innym miesiącu? Co zrobić jeśli taka sytuacja następuje na przełomie roku, a Ty dokonujesz zmiany formy opodatkowania? Jak wygląda korekta kosztów po zmianie formy opodatkowania?
Pomimo tego, iż sytuacja przez długie lata nie była do końca jasna, aktualnie przepisy wyraźnie regulują sytuację w której zakup i otrzymanie faktury kosztowej rozchodzą się w czasie.
Art. 22 ust. 7c i 7d ustawy o PIT
7c. Jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.
7d. Jeżeli w okresie rozliczeniowym, o którym mowa w ust. 7c, podatnik nie poniósł kosztów uzyskania przychodów lub kwota poniesionych kosztów uzyskania przychodów jest niższa niż kwota zmniejszenia, podatnik jest obowiązany zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty uzyskania przychodów.
Jak jednak należy podejść do sytuacji, w której taka korekta dokonywana jest w następnym roku podatkowym, a w międzyczasie doszło do zmiany formy opodatkowania na ryczałt?
Korekta kosztów po zmianie formy opodatkowania została uregulowana w art. 22 ust. 7f ustawy o PIT.
7f. Jeżeli korekta, o której mowa w ust. 7c, następuje po likwidacji pozarolniczej działalności gospodarczej, likwidacji działów specjalnych produkcji rolnej albo zmianie formy opodatkowania na zryczałtowaną formę opodatkowania określoną w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, ustawie z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym albo w ustawie z dnia 6 lipca 2016 r. o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych, lub zmianie zasad ustalania dochodu w odniesieniu do działów specjalnych produkcji rolnej, zmniejszenia lub zwiększenia kosztów uzyskania przychodów dokonuje się w ostatnim okresie rozliczeniowym przed likwidacją pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, zmianą formy opodatkowania lub zmianą zasad ustalania dochodu w odniesieniu do działów specjalnych produkcji rolnej.
Zatem niestety dokonując korekty podatnik musi się cofnąć do okresu, w którym sprzęt zakupił.
Jeśli zastanawiasz się nad kwestią rozliczania kosztów, interesuje cię korekta kosztów po zmianie formy opodatkowania albo nurtuję cię w jaki sposób opodatkować swoje przychody, to napisz do nas na www.outsourced.pl .