UX/UI ryczałt. W ostatnim czasie ryczałt, jako forma rozliczenia PIT, stał się kuszącą alternatywą dla wielu przedsiębiorców, w szczególności z branży IT. Pokutuje przekonanie, iż jeśli w usługach występuje jakikolwiek związek z branżą IT, to są one opodatkowane 12% stawką (a sporej części przysługiwać może nawet 8,5%). Przekonanie takie może być błędne, szczególnie w przypadku osób zajmujących się specjalistycznym projektowaniem graficznym.
Czym jest ryczałt?
W sporym skrócie – ryczałt stanowi uproszczoną formę rozliczania podatku dochodowego, charakteryzującą się dużym odformalizowaniem oraz zasadniczo brakiem możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu.
Potencjalnie każdego rodzaju usługi świadczone przez osoby fizyczne w ramach działalności gospodarczej mogą podlegać opodatkowaniu na zasadach ryczałtu (od 2% do 17% podatku dochodowego). Istnieje szereg wyłączeń i ograniczeń które należy sprawdzić, ponieważ zastosowanie ryczałtu wymaga spełnienia określonych warunków. Pisaliśmy na ten temat już wcześniej:
Jaką stawkę ryczałtu mam wybrać… ?
Temat wyboru stawki był poruszany przez nas również w jednym z wcześniejszych wpisów:
UX/UI ryczałt – jaka stawka
Aby poprawnie przyporządkować stawkę ryczałtu do przychodów ze świadczonych przez siebie usług należy zajrzeć do Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym… (bezpośredni link: tutaj).
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym – 12%
Artykuł 12 ust. 1 wskazuje określone stawki ryczałtu, przypisując im odpowiednie rodzaje usług/działalności wytwórczej. Podział ten jest dokonywany według klucza, który niejednokrotnie bywa kontrowersyjny.
Co istotne, podział ten zależy oczywiście od umowy, jaką mamy zawartą z kontrahentem, od wskazanych przez nas kodów PKD (nieco mniej) oraz wystawianej przez nas faktury, ale przede wszystkim od faktycznie wykonywanych przez nas czynności (które fiskus może z łatwością skontrolować). Kto zatem może zastosować 12% stawkę ryczałtu?
Art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym
2b) 12% przychodów ze świadczenia usług:
(…)
b) związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU
62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1),
objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego”
(PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania
(PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex
62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami
informatycznymi (PKWiU 62.03.1);
Nawet po pobieżnej analizie przepisu możemy dojść do wniosku, że nie mamy tutaj bezpośrednio wskazanych czynności specjalistycznego projektowania graficznego.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym – 14%
Art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. c Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym
2a) 14% przychodów ze świadczenia usług:
(…)
i) w zakresie specjalistycznego projektowania (PKWiU 74.1),
Zatem 14% stawka dotyczy enigmatycznie nazwanych usług specjalistycznego projektowania wymienionych w PKWiU w grupowaniu 74.1. Czy projektowanie UX/UI są objęte tym grupowaniem?
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym – 8,5%
Art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym
5) 8,5%:
a) przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności
gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu
powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1–4 oraz 6–8.
Jeżeli chodzi o stawkę 8,5%, to aby móc ją zastosować należy wykluczyć wszelkie inne pozycje wskazane w art. 12, w tym także „usługi w zakresie specjalistycznego projektowania” objęte grupowaniem 74.1 PKWiU.
UX/UI ryczałt – wybór odpowiedniego PKWiU
Punktem wyjścia dla poprawnego wyboru stawki ryczałtu jest właściwe zakwalifikowanie usług świadczonych zgodnie z nomenklaturą PKWiU 2008 (od 2021 r. PKWiU2015). Przepisy podatkowe wprost odwołują się do tych klasyfikacji, określając jakie usługi i w jaki sposób będą opodatkowane.
Pomocne przy określaniu kodów PKWiU mogę okazać się oficjalne wyjaśnienia GUS dot. analizy opisów określonych kodów PKWiU, które są dostępne pod tym linkiem.
Najważniejszy dla UX/UI projektantów jest opis do grupowania 74.10.19.0. Zgodnie z którym, grupowanie to obejmuje m.in. produkcję modeli trójwymiarowych, czy usługi projektowania graficznego, w tym reklam, ilustracji, plakatów.
W tym kontekście istotny jest również wyjaśnienie do grupowania 62.01.11.0, którego elementem jest projektowanie struktury i zawartości stron internetowych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego
do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych, (…).
W temacie UX/UI ryczałt – różnica między dwiema tymi normami będzie prowadziła do właściwego określenia stawki ryczałtu!
Decyzja co do stawki jest trudną decyzją, ponieważ wpływa oczywiście na wysokość naszych podatków, dlatego musimy ją podjąć świadomie, znając konsekwencje!
Co w przypadku wątpliwości?
Jeżeli posiadasz wątpliwości dotyczące klasyfikacji PKWIU, zawsze możesz zwrócić się do GUS o nadanie symbolu klasyfikacyjnego. Zrobisz to tutaj. Niemniej jednak czas oczekiwania na opinię ze strony GUS ostatnimi czasy wydłużył się z miesiąca do nawet 12 miesięcy.
W tym zakresie rekomendujemy skorzystanie z usług doradcy podatkowego, ponieważ podatnik działając sam może z łatwością przeoczyć pewne aspekty formalne, co niestety może skutkować dalszym wydłużaniem terminu przez GUS.
Co jeśli wybiorę nieodpowiednią stawkę ryczałtu?
Niestety, w takim przypadku fiskus najprawdopodobniej podczas kontroli wskaże odpowiednią według niego (najczęściej wyższą) stawkę ryczałtu, co wiązać się będzie z negatywnymi konsekwencjami dla podatnika.
UX/UI ryczałt – w czym możemy pomóc?
Naszych klientów wspieramy poprzez weryfikację możliwości zastosowania ryczałtu w swoich działalnościach oraz pomagamy w wyborze odpowiedniej stawki ryczałtu. W wypadku tematu UX/UI ryczałt zazwyczaj konieczna jest analiza umowy B2B i wykonywanych czynności. Przygotowujemy również stosowne kalkulacje. Podczas indywidualnych konsultacji wyjaśniamy wszelkie pytania lub wątpliwości i dyskutujemy na temat możliwości ograniczenia ryzyk podatkowych.
W bardziej skomplikowanych przypadkach lub w przypadku chęci skorzystania z niższych stawek ryczałtu (np. 8,5%), pomagamy we właściwej analizie umowy B2B, sporządzeniu opinii do GUS, wniosku o interpretację do KIS oraz wskazujemy niezbędne do dokonania zmiany w CEIDG.
Jeżeli masz pytania dotyczące stosowania ryczałtu, zapraszamy na www.outsourced.pl .