Jaka stawka ryczałtu? KIS mnoży trudności

Jaka stawka ryczałtu? KIS mnoży trudności

Czy rzeczywiście odpowiedź na pytanie jaka jest właściwa stawka ryczałtu jest tak problematyczna? Dlaczego KIS nie ułatwia życia podatnikom? Na co należy uważać pisząc wniosek do KIS? W ostatnim czasie w Rzeczpospolitej ukazał się artykuł zawierający komentarz dr. Piotra Sekulskiego dotyczący tego zagadnienia.

W artykule dostępnym pod niniejszym linkiem znajdziemy sporo ciekawych informacji na temat tego na co należy uważać pisząc wniosek do KIS z pytaniem jaka jest właściwa stawka ryczałtu.

dr Piotr Sekulski

„Jest dokładny opis działalności, usługi zostały sklasyfikowane i przyporządkowane do stawki ryczałtu. Skarbówce tak naprawdę więcej nie potrzeba (…) z analizy tej, a także innych spraw (zwłaszcza w kwestii stawek ryczałtu), wynika, że fiskus wykorzystuje każdy pretekst, aby odmówić wydania interpretacji. Często chodzi o zwykłą grę słów.

Podatnicy muszą przedstawić własne stanowisko, często piszą „uważam”, „wydaje mi się”, a urzędnicy wymagają jasnego postawienia sprawy. We wniosku czytelnika skarbówce nie spodobało się, że użył sformułowania „usługi w znacznej ich części”. Napiętnowała też, że nie ma wyraźnego stanowiska co do korekty rozliczeń za lata 2022–2023, choć tak naprawdę to stanowisko wynika z jego poglądu w sprawie stawek”

dr Piotr Sekulski

„(…)Proponuję wariant drugi. W nowym wniosku trzeba jeszcze dokładniej opisać stan faktyczny i jeszcze precyzyjniej wyrazić swoje stanowisko. I liczyć, że trafi na inną osobę. Oczywiście za nowy wniosek trzeba płacić, każde pytanie to 40 zł.

W ostatnich wpisach poruszaliśmy kilkukrotnie wybór właściwych stawek ryczałtu.


Jeżeli zastanawiasz się jak rozliczyć swoje przychody, jaka jest właściwa stawka ryczałtu na www.outsourced.pl .

dr Piotr Sekulski

Jestem doradcą podatkowym (nr wpisu 13740) oraz doktorem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w firmach doradztwa podatkowego (PWC, Thedy & Partners czy CRIDO). Specjalizuje się w podatkach dochodowych (w tym w kwestiach ryczałtu, uldze B+R czy uldze IP Box) oraz w podatkach międzynarodowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *