Czy rzeczywiście odpowiedź na pytanie jaka jest właściwa stawka ryczałtu jest tak problematyczna? Dlaczego KIS nie ułatwia życia podatnikom? Na co należy uważać pisząc wniosek do KIS? W ostatnim czasie w Rzeczpospolitej ukazał się artykuł zawierający komentarz dr. Piotra Sekulskiego dotyczący tego zagadnienia.
W artykule dostępnym pod niniejszym linkiem znajdziemy sporo ciekawych informacji na temat tego na co należy uważać pisząc wniosek do KIS z pytaniem jaka jest właściwa stawka ryczałtu.
dr Piotr Sekulski
„Jest dokładny opis działalności, usługi zostały sklasyfikowane i przyporządkowane do stawki ryczałtu. Skarbówce tak naprawdę więcej nie potrzeba (…) z analizy tej, a także innych spraw (zwłaszcza w kwestii stawek ryczałtu), wynika, że fiskus wykorzystuje każdy pretekst, aby odmówić wydania interpretacji. Często chodzi o zwykłą grę słów.
Podatnicy muszą przedstawić własne stanowisko, często piszą „uważam”, „wydaje mi się”, a urzędnicy wymagają jasnego postawienia sprawy. We wniosku czytelnika skarbówce nie spodobało się, że użył sformułowania „usługi w znacznej ich części”. Napiętnowała też, że nie ma wyraźnego stanowiska co do korekty rozliczeń za lata 2022–2023, choć tak naprawdę to stanowisko wynika z jego poglądu w sprawie stawek”
dr Piotr Sekulski
„(…)Proponuję wariant drugi. W nowym wniosku trzeba jeszcze dokładniej opisać stan faktyczny i jeszcze precyzyjniej wyrazić swoje stanowisko. I liczyć, że trafi na inną osobę. Oczywiście za nowy wniosek trzeba płacić, każde pytanie to 40 zł.”
W ostatnich wpisach poruszaliśmy kilkukrotnie wybór właściwych stawek ryczałtu.
Jeżeli zastanawiasz się jak rozliczyć swoje przychody, jaka jest właściwa stawka ryczałtu na www.outsourced.pl .