Pracownicy stosunkowo często mierzą się z tematem przejścia z umowy o pracę na B2B. Zastanówmy się z jakimi konsekwencjami w podatku dochodowym wiąże się nawiązanie współpracy b2b z pracodawcą (byłym lub obecnym).
Samozatrudnienie?
Dyskusja na temat dopuszczalności samozatrudnienia (czy współpracy w ramach b2b), co pewien czas wraca do przestrzeni publicznej. Mimo tego, iż tzw. test przedsiębiorcy, na razie jeszcze nie obowiązuje, to organy dysponują narzędziami do kwestionowania tego typu konfiguracji. Ten wpis jednak nie dotyczy tego czy faktycznie mamy do czynienia z umową b2b.
Współpraca b2b z pracodawcą – ulgi w ZUS
Temat ten omawialiśmy we wcześniejszym wpisie:
Współpraca b2b z pracodawcą – podatek liniowy
Art. 9a ust. 3 ustawy o PIT
3. Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 [tu: podatek liniowy], uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) (uchylony),
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek. (…)
Zatem przejście na b2b u pracodawcy, z którym obowiązywała umowa o pracę w tym samym roku podatkowym, pozbawia prawa do skorzystania z tzw. podatku liniowego.
Ograniczenie to jednak nie jest aż tak szerokie jak w przypadku ZUS. Dotyczy ono jedynie konkretnych czynności wykonywanych w ramach danej współpracy.
Współpraca b2b z pracodawcą – ryczałt
Art. 8 ust. 2 ustawy o ryczałcie
3. Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.. (…)
Zatem przejście na b2b u pracodawcy, z którym obowiązywała umowa o pracę w tym samym roku podatkowym lub w poprzednim roku podatkowym, pozbawia prawa do skorzystania z tzw. ryczałtu. Czyli zakres karencji jest dłuższy niż w przypadku podatku liniowego.
Również i to ograniczenie nie jest aż tak szerokie jak w przypadku ZUS. Dotyczy ono jedynie konkretnych czynności wykonywanych w ramach danej współpracy.
Podsumowanie
W tym zakresie należy powiedzieć, że zasadniczo przejście na b2b w ramach współpracy z byłym pracodawcą (w przeciągu 2 ostatnich lat) pozbawia podatnika prawa do tzw. ryczałtu. W tym samym roku podatkowym pozbawia prawa do tzw. podatku liniowego. Oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły, natomiast wyłączenie to może mieć bardzo poważne konsekwencje. Najważniejszą z nich jest konieczność odprowadzenia podatku według zasad ogólnych w danym roku podatkowym.
Jeżeli masz pytania dotyczące rozliczeń w ramach współpracy b2b z pracodawcą lub tego w jaki sposób zabezpieczyć się na wypadek kontroli, zapraszamy na www.outsourced.pl .