Do urzędu skarbowego nie dotarło Twoje zgłoszenie zmiany formy opodatkowania? Wniosek złożony przez CEiDG się nie przetworzył? Grozi Ci dopłata PIT według skali? Jak się okazuje nie wszystko stracone. Wszystko dzięki wyrokowi NSA z 22 lutego 2024 r. o sygn. II FSK 710/21.
Temat nieskutecznej zmiany formy opodatkowania i jej konsekwencji był już przez nas poruszany wcześniej:
Zgłoszenie zmiany formy opodatkowania nie tylko przez CEIDG
W wyroku z dnia 22 lutego 2024 roku (o sygn. II FSK 710/21), Naczelny Sąd Administracyjny zajmował się tym zagadnieniem na bazie art. 9a ust. 2 ustawy o PIT (dot. podatku liniowego).
Art. 9a ust. 2 Ustawy o PIT
Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.
Przepis ten zobowiązuje do złożenia oświadczenia na piśmie. Oświadczenie to musi być złożone do 20. dnia miesiąca po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód w danym roku podatkowym, lub do końca roku podatkowego, jeśli pierwszy przychód pojawił się w grudniu.
W wyroku z 22 lutego 2024 roku, NSA zauważył, że „(…) W myśl art. 60 k.c. z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).„.
W rozpatrywanej sprawie, podatnik złożył oświadczenie w tytule przelewu, wskazując, że jego wpłata ma być zaliczona na zobowiązanie z tytułu podatku liniowego. Treść tego nie budzi żadnych wątpliwości.
NSA uznał, że wpisanie treści oświadczenia w tytule przelewu spełnia wymóg pisemności, ponieważ ustawodawca nie zastrzegł stricte formy pisemnej dla tego rodzaju oświadczenia (inaczej niż w przypadku rezygnacji z opodatkowania stawką 19%, zgodnie z art. 9a ust. 2b ustawy o PIT przed 5 października 2021 r.). Tym samym, wymaganie pisemności zostało spełnione przez podatnika. Nie jest konieczny podpis, jeśli wiadomo, kto złożył oświadczenie.
Wyrok jest przełomowy i należy cieszyć się z tak korzystnej dla podatników linii orzeczniczej! Natomiast jest to na razie przypadek jednostkowy i sprawa zapadła na gruncie interpretacji KIS. Zatem chwilę poczekamy jeszcze żeby doczekać się czy inne rozstrzygnięcia i praktyka pójdzie za tym sposobem interpretacji przepisów.
Jeżeli masz pytania dotyczące zmiany formy opodatkowania, zapraszamy na www.outsourced.pl.