Przekwalifikowanie umowy b2b na UoP

Przekwalifikowanie umowy b2b na UoP

Co oznacza zwiększone zainteresowanie fiskusa umowami B2B? Czy szykuje się rewolucja na rynku pracy? Czy urzędy skarbowe zaczną przekwalifikowywać umowy b2b na UoP? W ostatnim czasie w Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł zawierający komentarz dr. Piotra Sekulskiego dotyczący tego zagadnienia.

W artykule dostępnym pod niniejszym linkiem znajdziemy sporo ciekawych informacji dot. wydanej niedawno interpretacji ogólnej i kwestii reklasyfikacji umów b2b na UoP.

dr Piotr Sekulski

„Korporacje tworzą nowe firmy i do tych nowych firm przenoszą pracowników na samozatrudnienie. A dlaczego nie przenoszą na samozatrudnienia w macierzystej firmie, w której dany pracownik pracuje? Wynika to ze względów podatkowych i składkowych

dr Piotr Sekulski

„(…) jeśli samozatrudniony świadczy usługi na rzecz swojego byłego pracodawcy, to nie może skorzystać z ulgi w ZUS, a więc ulgi na start ani z małego ZUS. Podobnie nie może skorzystać z korzystniejszych form
rozliczenia podatków (w pierwszym roku liniówki, a w drugim ryczałtu). – Co więc robi korporacja, aby jej nowo samozatrudnieni więcej zarabiali? Przenosi ich do nowej spółki i od razu samozatrudniony może płacić niższe składki i podatki.


Jeżeli martwisz się o treść swojej umowy albo zastanawiasz się czy nie może ona zostać przekwalifikowana na umowę o pracę, zatrudniasz pracowników i zastanawiasz się czy zawierane umowy nie będą przekwalifikowane z b2b na uop, napisz do nas na www.outsourced.pl .

dr Piotr Sekulski

Jestem doradcą podatkowym (nr wpisu 13740) oraz doktorem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w firmach doradztwa podatkowego (PWC, Thedy & Partners czy CRIDO). Specjalizuje się w podatkach dochodowych (w tym w kwestiach ryczałtu, uldze B+R czy uldze IP Box) oraz w podatkach międzynarodowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *