Błąd CEIDG a Zmiana Formy Opodatkowania

Błąd CEIDG a Zmiana Formy Opodatkowania

Błąd CEIDG może mieć drastyczne konsekwencje dla przedsiębiorców zmieniających formę opodatkowania. Co zrobić gdy do urzędu skarbowego nie dotarło Twoje zgłoszenie zmiany formy opodatkowania? Wniosek złożony przez CEiDG się nie przetworzył? Czy grozi Ci dopłata PIT według skali? W ostatnim czasie w Rzeczpospolitej ukazał się artykuł zawierający komentarz dr. Piotra Sekulskiego dotyczący tego zagadnienia.

Temat nieskutecznej zmiany formy opodatkowania i jej konsekwencji był już przez nas poruszany wcześniej:

Zgłoszenie zmiany formy opodatkowania nie tylko przez CEIDG

W jednym z wpisów poruszaliśmy również temat wyroku z dnia 22 lutego 2024 roku (o sygn. II FSK 710/21). Naczelny Sąd Administracyjny rozważał czy błąd w CEIDG ma wpływ na wybór formy opodatkowania, na bazie art. 9a ust. 2 ustawy o PIT (dot. podatku liniowego):

Błąd CEIDG a zmiana formy opodatkowania

W artykule dostępnym pod niniejszym linkiem znajdziemy sporo ciekawych informacji dot. praktycznego podejścia fiskusa do tematu „błąd CEIDG a zmiana formy opodatkowania”.

dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy

„Wychodzą z tego bardzo duże zaległości. Załóżmy, że przedsiębiorca przez cztery lata płacił 8,5-proc. albo 12-proc. ryczałt, bo był przekonany, że ma do tego prawo. Okazuje się jednak, że w urzędzie nie ma jego oświadczenia o zmianie formy rozliczeń. I skarbówka twierdzi, że powinien płacić PIT według skali. Ma on spory dochód, zatem podatek wynosi 32 proc. Trzeba więc za te cztery lata bardzo dużo dopłacić. Do tego dochodzi składka zdrowotna, której wysokość od 2022 r. zależy przecież od formy rozliczeń.

Jeżeli masz pytania dotyczące zmiany formy opodatkowania, zapraszamy na www.outsourced.pl.

dr Piotr Sekulski

Jestem doradcą podatkowym (nr wpisu 13740) oraz doktorem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w firmach doradztwa podatkowego (PWC, Thedy & Partners czy CRIDO). Specjalizuje się w podatkach dochodowych (w tym w kwestiach ryczałtu, uldze B+R czy uldze IP Box) oraz w podatkach międzynarodowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *