Faktura na przedmiot zamawiany w KUP

Faktura na przedmiot zamawiany w KUP

Praktyką nierzadko stosowaną przez firmy udzielające leasingu aut jest pobranie opłaty wstępnej przed dostawą auta. Jest to tzw. faktura na przedmiot zamawiany. Czy w takiej sytuacji leasingobiorca może zaliczyć wydatek do kosztów?

Rozwiązanie takie, chociaż niewątpliwie korzystne zarówno dla firm udzielających leasingu jak i dla leasingobiorców, nie jest do końca jasne podatkowo. Przepisy zarówno art. 22 jak i art. 23b ustawy o PIT nie dają w tym zakresie jasnej odpowiedzi.

Jedyną wytyczną w tym zakresie dają interpretacje podatkowe, których w PIT jest niewiele.

„(…) Wstępna opłata leasingowa, o której mowa we wniosku, ma charakter opłaty samoistnej, bezzwrotnej, nieprzypisanej do poszczególnych rat leasingowych, a poniesienie jej jest warunkiem koniecznym do realizacji umowy leasingu. Opłata ta, jest wydatkiem jednorazowym związanym z zawarciem umowy leasingu, a w konsekwencji i wydaniem samego przedmiotu leasingu. W takim przypadku na płaszczyźnie powołanych przepisów, wstępna opłata leasingowa powinna zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo, bez konieczności rozliczania jej w czasie.

Wydatek związany z uiszczeniem wstępnej opłaty leasingowej, o którym mowa we wniosku, powinien zostać zatem zaewidencjonowany w kosztach uzyskania przychodów jednorazowo w dacie poniesienia.”

Interpretacja indywidualna z 31 lipca 2020 r. o sygn. 0114-KDIP3-2.4011.408.2020.2.MT

Upraszczając, jeśli pojawi się faktura na przedmiot zamawiany, to zasadniczo możemy ją zaliczyć w koszty uzyskania przychodu. Wydatek z tytułu opłaty wstępnej będzie mógł zostać uwzględniony w kosztach podatkowych, o ile spełnia przesłanki uznania go za koszt.

Jeżeli masz pytania dotyczące rozliczeń, interesuje Cię temat faktura na przedmiot zamawiany lub chciałbyś przeliczyć korzyści leasingowania auta, zapraszamy na www.outsourced.pl .

dr Piotr Sekulski

Jestem doradcą podatkowym (nr wpisu 13740) oraz doktorem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w firmach doradztwa podatkowego (PWC, Thedy & Partners czy CRIDO). Specjalizuje się w podatkach dochodowych (w tym w kwestiach ryczałtu, uldze B+R czy uldze IP Box) oraz w podatkach międzynarodowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *