NSA 8,5% ryczałt. Ryczałt cieszy się niezmienną popularnością wśród przedsiębiorców z branży IT. Wątpliwości budzi jednak kwestia, do wykonywania jakich czynności zastosowanie ma stawka ryczałtu 8,5%, a do jakich stawka ryczałtu 12%. Uzasadnienie przełomowego wyroku NSA (sygn. II FSK 622/24) zawiera jednak konkluzje, które dla niektórych mogą ukazać się niekorzystne. W Rzeczpospolitej ukazał się dziś artykuł zawierający komentarz dr. Piotra Sekulskiego do ww. wyroku.
Ryczałt w IT 8,5% zmiana podejścia KIS
Krótkie przypomnienie
Istotę sporu poruszaliśmy już wcześniej zarówno w naszych wpisach, jak i publikacjach prasowych. Warto zwrócić uwagę na poprzedni wpis:
Krótkie przypomnienie
Dla przypomnienia – w IT 8,5% nie zastosują osoby świadczące usługi „związane z oprogramowaniem” czy „doradztwem w zakresie oprogramowania”.
Art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (…) 12% przychodów ze świadczenia usług: (…)
b) związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1);
Wszystko zatem rozbija się o definiowanie obu wskazanych pojęć.
Na temat innych wyroków w podobnych sprawach pisaliśmy już wcześniej:
Wyrok NSA 8,5% ryczałt w IT (II FSK 622/24)
W Wyroku z 23 sierpnia 2024 r. NSA (I SA/Kr 202/24) przedstawił swój pogląd na tę sytuację. Sprawa dotyczyła podatnika wykonujące usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych (PKWiU 62.01.12.0) i usługi wsparcia technicznego. KIS tej kwalifikacji nie zakwestionował. Usługi przedstawione to m.in.:
- analizowanie działania istniejących systemów komputerowych, infrastruktury i danych klienta,
- utrzymanie działania systemów komputerowych lub infrastruktury w chmurze, w szczególności w obszarze konfiguracji, aktualizacji, monitoringu i zarządzania systemami oraz usługami,
- manualna weryfikacja poprawności wdrożenia komponetów procesów systemów komputerowych,
- tworzenie dokumentacji technicznej systemów komputerowych i infrastruktury,
- projektowanie procedur sterowania dostępem do danych w sieciach i systemach komputerowych,
- konfigurowanie narzędzi IT i przygotowanie użytkowników do pracy z narzędziami IT, w tym migracją danych z innych używanych systemów,
- zarządzanie konfiguracją oraz optymalizacja systemów, narzędzi IT i usług w chmurze,
- analizę wymagań i specyfikacji procesów automatyzacji dla systemów komputerowych oraz ich komponentów na podstawie dokumentacji i specyfikacji systemów dostarczonych przez usługobiorcę,
- modelowanie i projektowanie logiki automatyzacji dla procesów systemów komputerowych, procesów dostarczania zmian do i w systemach komputerowych oraz ich komponentów, procesów weryfikacji poprawności wdrożeń systemów komputerowych oraz ich komponentów, integrację systemów komputerowych połączonych siecią oraz testowania tej integracji,
- manualne testowanie/sprawdzenie poprawności wyników integracji systemów oraz automatycznych procesów w systemach komputerowych.
Dyrektor KIS uznał kolejny raz nieco automatycznie, iż jeżeli czynności kwalifikują się do grupowania 62.01.1 PKWiU, to stanowią one usługi „związane z oprogramowaniem” 12% stawki ryczałtu. Sąd nie skrytykowała faktu, iż organ nie pokusił się o wyjaśnienie pojęcia „związek z oprogramowaniem”, a co za tym idzie nie wyjaśnił dlaczego akurat te usługi mają związek z oprogramowaniem. WSA w Gliwicach nie dopatrzył się naruszeń i wydając wyrok o sygn. I SA/Gl 670/23 zaakceptował stanowisko KIS. Pozostało pytanie jak reaguje NSA 8,5% ryczałt.
NSA 8,5% ryczałt? Zdaniem NSA (II FSK 622/24): “Okoliczność, że do zakresu obowiązków Skarżącego nie należy tworzenie oprogramowania komputerowego, nie jest wystarczającą przesłanką do uznania braku związku świadczonych usług z oprogramowaniem.“.
Nasz komentarz wyrok NSA 8,5% ryczałt
W Wyroku tym nie mamy również jasno wyjaśnionej definicji „oprogramowania” czy postawionej wyraźnie granicy, jakie czynności są, a jakie nie są „związane z oprogramowaniem”. Nie zostały wskazane żadne obiektywne kryteria dlaczego zapadło takie a nie inne rozstrzygnięcie. Zauważmy, że zmiana podejścia KIS do tematu nie była poprzedzona jakąkolwiek zmianą przepisów i tym sposobem w obrocie prawnym obecnie funkcjonują zarówno pozytywne interpretacje dotyczące podobnych zakresów (sprzed 2023 r.), jak i negatywne (wydawane obecnie). Omawiany wyrok mimo, że jednoznaczny dalej nie zawiera odpowiedzi na najważniejsze pytania.
W artykule dostępnym pod niniejszym linkiem znajdziemy sporo ciekawych informacji dot. relacji NSA 8,5% ryczałt i kwestii tego co ten wyrok oznacza dla branży IT.
dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy
„– Sąd wymienił wszystkie obowiązki informatyka i po prostu stwierdził, że są to usługi związane z oprogramowaniem. Po NSA spodziewałbym się głębszej analizy i dokładnego określenia, które z wymienionych czynności spełniają to kryterium. Miejmy nadzieję, że kolejne orzeczenia będą wnikliwsze. I po głębszych rozważaniach może okaże się, że to jednak podatnicy mają rację (…)”
„–Jeszcze dwa lata temu fiskus zgadzał się na niższą stawkę ryczałtu twierdząc, że czynnością związaną z oprogramowaniem jest głównie pisanie/modyfikowanie kodu. Na początku 2023 r. zmienił podejście i ostatnio większość interpretacji jest negatywnych. Różnie do tej kwestii podchodzą natomiast wojewódzkie sądy administracyjne (…)”
Ryczałt IT 8,5% – w czym możemy pomóc
Naszych klientów wspieramy poprzez weryfikację możliwości zastosowania ryczałtu w swoich działalnościach oraz pomagamy w wyborze odpowiedniej stawki ryczałtu. W tym wypadku zazwyczaj konieczna jest analiza umowy B2B i wykonywanych czynności. Przygotowujemy również stosowne kalkulacje. Podczas indywidualnych konsultacji wyjaśniamy wszelkie pytania lub wątpliwości i dyskutujemy na temat możliwości ograniczenia ryzyk podatkowych.
W bardziej skomplikowanych przypadkach lub w przypadku chęci skorzystania z niższych stawek ryczałtu (np. 8,5%), pomagamy we właściwej analizie umowy B2B, sporządzeniu opinii do GUS, wniosku o interpretację do KIS oraz wskazujemy niezbędne do dokonania zmiany w CEIDG.
Jeżeli masz pytania dotyczące stosowania ryczałtu, zapraszamy na www.outsourced.pl .