Od 2025 roku zaczęła obowiązywać nowa klasyfikacja działalności gospodarczej, znana jako PKD 2025. Czy w ślad za tą nowelizacją pójdzie zmiana PKWiU? Czy fiskus lub GUS pracują nad nową klasyfikacją? Kiedy możemy spodziewać się zmian? Jaki ma to związek z ryczałtem? W najnowszym artykule w serwisie Prawo.pl ukazał się komentarz dr Piotra Sekulskiego na ten temat.
Ryczałt a zmiana PKWiU oraz zmiana PKD
Szerzej temat zmiany klasyfikacji PKD poruszaliśmy wcześniej:
Zmiany te zasadniczo nie wpływają na wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wraz z nowelizacją PKD nie weszła w życie zmiana PKWiU, a to przecież ta klasyfikacja ma kluczowe znaczenie w kontekście ryczałtu u większości podatników. Temat ten poruszaliśmy wcześniej:
Zmiana PKWiU – czy to mozliwe?
Naturalnym więc jest pytanie czy za nowelizacją PKD pójdzie zmiana PKWiU? Czy fiskus lub GUS pracują nad nową klasyfikacją? Kiedy możemy spodziewać się zmian? Jaki ma to związek z ryczałtem? W najnowszym artykule w serwisie Prawo.pl ukazał się nasz komentarz dot. tego zagadnienia. Pełna treść artykułu dostępna jest pod tym linkiem.
dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy
– To bardzo dobra i oczekiwana przez wszystkich wiadomość. Po wprowadzeniu z początkiem 2025 r. zmian w kodach PKD, klasyfikacja PKWiU przestała być zgodna z PKD. Mimo iż PKD nie wpływa na rozliczenie podatków, to należy usunąć rozbieżności między klasyfikacjami. Najlepiej, by te zmiany zostały wprowadzone jednocześnie (…).
Należy mieć nadzieję, że prace nad zmianą rozporządzenia PKWiU pomogą też rozwiązać problem z rozliczeniem ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Najlepszym rozwiązaniem byłaby kompleksowa zmiana ustawy ryczałtowej, w tym odejście od klasyfikacji PKWiU przy określaniu stawek oraz ich ujednolicenie. Problem w tym, że ustawodawca, zwiększając dostępność ryczałtu w 2022 r., nie zmienił skomplikowanych zasad rozliczenia. Ustawa w wielu przypadkach uzależnia wysokość stawek podatku od kodów PKWiU, które są przestarzałe, ponieważ pochodzą w najlepszym wypadku z 2015 r. Nie uwzględnia też nowych technologii. To duży problem, zwłaszcza w branży IT, ale też w branżach kreatywnych (w rozliczeniu m.in. blogerów, vlogerów, youtuberów) (…)
Opodatkowanie ryczałtem – w czym możemy pomóc?
Do bezpiecznej i korzystnej zmiany formy opodatkowania należy się odpowiednio przygotować. Naszych klientów wspieramy poprzez weryfikację możliwości zastosowania korzystniejszej stawki ryczałtu w swoich działalnościach (analiza umowy i wykonywanych czynności, sporządzenie opinii do GUS, wniosku o interpretację do KIS oraz zmian w CEIDG).
Zachęcamy gorąco do kontaktu z nami w sprawie opodatkowania ryczałtem.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas!