Darowizna z zagranicy, a podatek w Polsce

Darowizna z zagranicy, a podatek w Polsce

Darowizna z zagranicy, a opodatkowanie w Polsce – kwestia ta wzbudza liczne wątpliwości wśród Polaków zamieszkujących poza granicami kraju. Według aktualnie obowiązujących przepisów, otrzymanie środków od osoby spoza kraju może skutkować koniecznością uiszczenia daniny, o ile spełnione zostaną określone warunki.

Darowizna z zagranicy a przepisy podatkowe

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207), darowizna z zagranicy podatek jest należny, jeśli osoba obdarowana w momencie otrzymania środków (lub rzeczy czy praw) była obywatelem Polski bądź posiadała na jej terytorium stałe miejsce zamieszkania. Oznacza to, że nawet osoby mieszkające na stałe poza Polską mogą zostać zobowiązane do zapłaty tej należności.

Art. 2. Ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn

Nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Darowizna z zagranicy – obowiązek zgłoszenia

Osoby otrzymujące darowizny z zagranicy muszą poinformować polski urząd skarbowy o fakcie uzyskania takiego przysporzenia. Zgłoszenia należy dokonać w ciągu sześciu miesięcy od dnia otrzymania środków, składając formularz SD-Z2. Oczywiście o ile taka osoba spełnia warunki do zastosowania zwolnienia z podatku. W sytuacji, gdy przekazane środki pochodzą od członka najbliższej rodziny (zaliczanego do tzw. grupy zerowej), istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego pod warunkiem spełnienia formalnych wymogów. W innym wypadku mamy dużo krótszy czas inną deklarację (SD-3) oraz obowiązek zapłaty podatku.

Brak umów o unikaniu podwójnego opodatkowania

Polska nie posiada podpisanych umów międzynarodowych eliminujących podwójne opodatkowanie w zakresie podatku od spadków i darowizn. Fakt ten nie jest niczym nadzwyczajnym jeśli chodzi o międzynarodowe przepisy. Niemniej jednak oznacza to, że darowizna z zagranicy podatek może zostać naliczony zarówno w państwie, z którego pochodzi przekazane prawo/rzecz/środki pieniężne, jak i w Polsce. Rzecznik Praw Obywatelskich wielokrotnie zwracał uwagę na ten problem, podkreślając brak regulacji minimalizujących ryzyko podwójnego obciążenia fiskalnego. Na ten moment nie doprowadziło to jednak do zmiany przepisów.

Podsumowanie

Darowizna z zagranicy podatek – zagadnienie to ma istotne znaczenie dla Polaków mieszkających za granicą. W wielu przypadkach konieczne jest poinformowanie urzędu skarbowego o uzyskaniu takiego świadczenia, a w niektórych sytuacjach może dojść do podwójnego opodatkowania. Aby uniknąć niejasności, warto skonsultować się z ekspertem podatkowym i dopełnić wszystkich formalności we właściwym terminie.

Jeżeli zastanawiasz się jak rozliczyć darowiznę z zagranicy napisz do nas! Zapraszamy na www.outsourced.pl .

dr Piotr Sekulski

Jestem doradcą podatkowym (nr wpisu 13740) oraz doktorem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w firmach doradztwa podatkowego (PWC, Thedy & Partners czy CRIDO). Specjalizuje się w podatkach dochodowych (w tym w kwestiach ryczałtu, uldze B+R czy uldze IP Box) oraz w podatkach międzynarodowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *