Czy nowożeńcy proszący o datki na cele charytatywne zamiast kwiatów mogą skorzystać z ulgi? Jak w takim wypadku wygląda ulga na darowizny? Jakie potwierdzenia trzeba posiadać? W ostatnim czasie w Rzeczpospolitej ukazał się artykuł zawierający komentarz dr. Piotra Sekulskiego dotyczący tego zagadnienia.
W artykule dostępnym pod niniejszym linkiem znajdziemy sporo ciekawych informacji na temat podatkowych aspektów takich darowizn.
dr Piotr Sekulski
„Mogą. Pieniądze od gości są bowiem ich własnością i jeśli przekażą je charytatywnej organizacji mamy do czynienia z klasyczną darowizną. A darowizny na szczytne cele można odliczyć w zeznaniu rocznym od dochodu. Oczywiście jeśli spełniamy warunki ulgi wymienione w ustawie o PIT (…)
(…)Nie skorzystamy więc z ulgi, jeśli pieniądze od ślubnych gości są zbierane do puszki i zabiera je od razu przedstawiciel fundacji. Para młodych musi je przelać na konto organizacji.”.”
dr Piotr Sekulski
„(…) Kwotę darowizny wpisujemy do załącznika PIT/O wraz z danymi obdarowanego, a w samym zeznaniu odliczamy ją od dochodu (u ryczałtowców przychodu). Zdaniem fiskusa, jeśli pieniądze są przelewane z rachunku jednego z małżonków, ale w tytule przelewu wpisane są imiona i nazwiska obojga, także drugi małżonek może skorzystać z odliczenia. Skarbówka może natomiast zakwestionować rozliczenie, jeśli na przelewie jest wpisany tylko mąż, a z ulgi chce skorzystać żona (i odwrotnie). Wydaje się jednak, że jeśli pieniądze idą ze wspólnego majątku, oboje małżonkowie powinni być uznani za darczyńców”
Jeżeli zastanawiasz się jak rozliczyć swoje darowizny, jak wygląda ulga na darowizny i jakie korzyści daje, zapraszamy na www.outsourced.pl .